Uğur Mumcu'nun eşi bildiği tek şeyi açıkladı

Uğur Mumcu'nun eşi bildiği tek şeyi açıkladı.9485
  • Giriş : 07.08.2008 / 16:38:00
  • Güncelleme : 07.08.2008 / 16:38:48

İddianamenin açıklanmasıyla birlikte ne söyleyeceği en çok merak edilen kişi olan Mumcu suskunluğunu bozdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uğur Bey öldürülmekten korkmuyor musun?

Ergenekon sanığı Veli Küçük'ün adresinde yapılan aramada ele geçirilen “Mumcu Suikasti-İsrail” belgesini doğrulayacak çarpıcı bir bilgi Uğur Mumcu'nun eşi Milletvekili Güldal Mumcu'dan geldi.

16 GÜN SONRA ÖLDÜ

Güldal Mumcu, Sabah yazarı Yavuz Donat'a eşinin 8 Ocak 1993'te İsrail Büyükelçiliği'ne öğle yemeğine davet edildiğini açıkladı. Donat bu çok çarpıcı ayrıntıyı dün köşesine taşıdı...

Görüşmeyle ilgili Uğur Mumcu'nun kendisine anlattıklarını yıllar sonra Türk kamuoyuyla paylaşan Mumcu, eşinin ölümüyle ilgili bildiği tek şeyin bu yemek olduğunu sözlerine ekledi. İsrail Büyükelçisi, baş başa yemek yediği Mumcu'ya “Uğur bey, öldürülmekten korkmuyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

Soruya şaşıran Mumcu, buna bir anlam veremediğini belirterek, “Neden korkacağım?” diye cevap verdi. Görüşmenin ardından evine dönen Mumcu, eşine büyükelçinin kendisini ne diye davet ettiğini anlamadığını kaydetti. 16 gün sonra Mumcu otomobiline konulan bombanın patlatılması sonucu öldürüldü.

Güldal Mumcu'nun "bildiği tek şey..."

İsrail Büyükelçisi, Cumhuriyet yazarı Uğur Mumcu'yu arar.
Büyükelçilikte yemeğe davet eder.

Tarih kararlaştırırlar. Ve "8 Ocak günü" öğle yemeği yerler. "Baş başa."

O yemekte İsrail Büyükelçisi sorar:

- Uğur bey, öldürülmekten korkmuyor musunuz?

Uğur Mumcu şaşırır.

Soruya bir anlam veremez.

Büyükelçinin yüzüne bakakalır.

Sonra da "ne var" der:

- Neden korkacağım?

Mumcu akşam evde eşi Güldal Mumcu'ya "İsrail Büyükelçiliği'ndeki öğle yemeğini" anlatır. Ama bu "kısa bir anlatış" olur:

- Beni ne diye davet etti anlamadım.

Ve 24 Ocak'ta Uğur Mumcu öldürülür.

Yemekten 16 gün sonra.

Dün CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu ile "Ergenekon iddianamesi... Faili meçhul cinayetler... Uğur Mumcu olayı" gibi konuları konuşuyorduk.

Güldal Mumcu bir ara "ben bir şey bilmiyorum" dedi.

Ve devam etti:

- Bildiğim tek şey var.

- Nedir?

"Yanıt olarak" yukarıdaki olayı anlattı. İsrail Büyükelçisi'nin yemek davetini.

VELİ KÜÇÜK'TEN ÇIKAN "MUMCU SUİKASTİNDEKİ İSRAİL BAĞLANTISI" BELGESİ ŞÖYLEYDİ

13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edilen Ergenekon İddianamesi'nde, Veli Küçük'ün “Gayrettepe Mahallesi Gönenoğlu Sokak Fidan A Blok No: 14/9 BEŞİKTAŞ adresinde yapılan aramada” elde edilen dokümanlara detaylı yer verildi. Bazı bakan ve bürokratlar ile bazı iş adamlarına ilişkin detaylı raporların da yeraldığı dokümanlar arasında en ilgi çeken ise MİT tarafından yazılan ve dönemin Başbakanı'na gönderilen 2 Şubat 1993 tarihli rapor.

İddianamede, “Haki renkli '2005' ibaresi bulunan ajanda”da yeraldığı belirtilen rapora ilişkin bilgi aynen şöyle yer aldı:

“Bu ajanda içerisinde bulunan doküman; 02 Şubat 1993 tarihli ve 01.789.0879/435 sayılı Milli İstihbarat Teşkilatı'dan, Sönmez KÖKSAL müsteşar imzası ile 'ÇOK GİZLİ' ibaresi ile Başbakanlık Makamına hitaben yazılmış, imzalı, Uğur Mumcu konulu resmi belgede; ABD'nin Ortadoğu'yu kontrol altına alıp Türkiye'nin dine dayalı bir yönetim altına girmesini önlemek amacıyla, ABD Haberalma Servisi CİA denetiminde, İsrail Kabine görevlisi HAİM BAR-LEV kontrolünde, İsrail 'OADNA' birliklerinde eğitim gören altı kişilik özel tim 'Hayre' deniz üssünden botla Türkiye'ye giriş yaptıkları, bahse konu timin hedefinin Gazeteci Uğur Mumcu ve Mehmet Ali Birand'ı öldürtmek olduğu, gazeteci Uğur Mumcu'yu öldüren tim elemanları ikinci görevleri Mehmet Ali Birand'ı öldürmek için ülkemizden çıkış yapmadıkları, Tim elemanlarının İsrail Hükümetinin Ankara temsilciliğinde kaldıklarının tespit edildiğine dair istihbarat raporu olduğu..”

-RAPOR MUMCU'NUN ÖLÜMÜNDEN 10 GÜN SONRA YAZILMIŞ-

Bu arada, İddianamede yeralan MİT ile ilgili bu belgenin yazıldığı raporun gazeteci Uğur Mumcu'nun öldürülmesinden 10 gün sonra yazıldığı anlaşılıyor. Turgut Özal'ın MİT Müsteşarlığı'na getirdiği ilk diplomat kökenli Müsteşar olan Sönmez Köksal, o dönem iş başında bulunan DYP-SHP hükümeti sırasında da görev yaptı. Bağdat Büyükelçiliği'nden sonra 1992'de bu göreve getirilen Köksal'ın raporu dönemin Başbakanı Süleyman Demirel'e verdiği anlaşılıyor.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*