Uğurlu'dan Fazıl Say'a sert eleştiri

Uğurlu'dan Fazıl Say'a sert eleştiri.9004
  • Giriş : 30.05.2009 / 11:21:00

Piyanist Uğurlu, bir süre önce Bakan Ertuğrul Günay'la polemik yaşayan Say'ı eleştirdi: Konuşan, laf ebeliği yapan sanatkârlar tarihin derinliklerinde yok olur.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyaca ünlü piyanist Tuluyhan Uğurlu, geçen aylarda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'la, bestelediği Nâzım Hikmet Oratoryo'sunun Frankfurt Kitap Fuarı'nda sergilenmesini engellediği gerekçesiyle polemik yaşayan meslektaşı Fazıl Say'ı eleştirdi.

'Bana da ders oluyor'

Önceki gün İstanbul'un fethi kutlamaları kapsamında Mehter Takımı'yla Sultanahmet Meydanı'nda konser veren Uğurlu, Say'ın Bakan Günay'la yaşadığı ve günlerce gündemde kalan tartışmayla ilgili olarak "Önemli olan insanların bir şeyleri lafla söylemesi değil. Eğer sanatçının bir protestosu ve isyanı varsa, onu sözle ifade etmenin ötesinde sanat eseriyle göstermesi lazım. Biz eksik ve hatalı gördüğümüz bir şey olduğunda, bunu sanat eseriyle duyuruyoruz. Polemiğe girmek bence çok hatalı" yorumunu yaptı.

Say'ın yaşadıklarının kendisine de ders olduğunu belirten Uğurlu, "Biz zaten Türkiye'nin geleceği için gayret sarf eden, çok az bir sanatçı grubuyuz. Hiç polemiğe gerek yok. Varsa bir isyanı sahnede anlatsın. Konuşan, laf ebeliği yapan sanatkârlar tarihin derinliklerinde yok olur. Aynı şey sayın Bakan için de geçerli. O da, yapacağı yeni projeler ve çalışmalarıyla bize yol göstermeli. İcraatlarıyla, sanat dünyasına katacaklarıyla bize yardım etmeli" diye konuştu.

Öte yandan konser sırasında alkış yağmuruna tutulan Uğurlu, dünyanın her yerinde tarihi mekânlarda konser verdiğini hatırlattı ve Ayasofya Camii'nin bahçesinde de konser vermeyi çok istediğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*