'Uğursuz Müslüman' lafı başına dert oldu

'Uğursuz Müslüman' lafı başına dert oldu.15049
  • Giriş : 12.01.2009 / 23:30:00

Steua Bükreş Başkanı'nın Türk yardımcı antrenöre söylediği 'uğursuz müslüman' sözü, Steua Bükreş'e...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Steua Bükreş Başkanı'nın Türk yardımcı antrenöre söylediği 'uğursuz müslüman' sözü, Steua Bükreş Kulübüne Avrupa Kupaları'ndan ihraç olma riskini yaşatıyor.

Yaklaşık bir ay önce Steua Bükreş Kulüp Başkanı Gigi Becali'nin, Türk vatandaşı yardımcı antrenör Yüksel Yeşilova'yı müslüman olduğu için takımdan kovması FIFA tarafından 'dini ayrımcılık' olarak kabul edildi.

Meselenin uluslararası basına yansımasının ardından FIFA Komisyon Sekreteri Paolo Lombardi, dini ayırımcılığa maruz kalan Yüksel Yeşilova'yı telefonla arayarak olayın detaylarını sordu ve Yeşilova'dan yazılı bir dilekçe istedi.

Yüksel Yeşilova 18 Aralık 2008 tarihinde yazılı olarak verdiği dilekçeyi değerlendiren 15 kişilik FIFA komisyonu, Steua Bükreş Kulüp Başkanından 22 Ocak 2009 tarihine kadar yazılı savunmasını istedi.

FIFA'nın Romanya Futbol Federasyonu FRF'na faxladığı resmi belgede, 'Becali'nin savunmasının alınarak en geç 22 Ocak'ta ilgili yerlere ulaştırılması istendi'. Belgede ayrıca, 20 Şubat tarihinde FİFA Komisyonunun Zürih'te toplanarak Yüksel Yeşilova'yı dinledikten sonra kesin bir karar verileceği belirtilerek, Yeşilova haklı bulunduğu taktirde Steua Bükreş takımı Avrupa Kupaları'ndan men olma cezası alabileceği belirtildi.

FIFA'nın bu meselenin üzerine gitmesinden dininden dolayı rencide olan bir vatandaş olarak memnun olduğunu dile getiren Yüksel Yeşilova, şikayetini geri alması için Becali ve Steua Bükreş yöneticilerinden baskı gördüğünü söyledi.

Öte yandan Gigi Becali, FIFA'ya göndereceği savunması için Yeşilova döneminde 14 futbolcunun sakat olduğunu bundan dolayı işine son verdiğini yazacağı belirtildi. Savunmaya ek olarakta Becali, Yeşilova, Dorinel Munteanu ile geldi. Munteanu'nun kontratı fesh edilince Yeşilova'nında gitiği yönünde savunma yapacağı açıklandı.

Steua Bükreş takımı Fierontina ile oynadığı ve 1-0 yenildiği Şampiyonlar Ligi maçının ardından, yenilgilerin Yüksel Yeşilova'nın müslüman olmasına bağlamıştı. Becali ayrıca, hıristiyan bir takımın başında bir müslümanın olması uğursuzluk getirdiğini ileri sürerek Yeşilova'yı takımda görmek istemediği açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*