'Ukalayım çünkü en iyi benim'

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

2 yıl sonra müzik dünyasına dönen Serdar Ortaç yeni albümü 'Mesafe'ye çok güveniyor. Üstelik "Bu albüm 3 milyon satar" diyecek kadar da iddialı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şarkılarını dinleyince hak vermemek elde değil. Sadece stüdyo kayıtları için 300 bin dolar harcayan Ortaç, bence de yaza damgasını vuracak.

*Neye karşı bir "mesafe" bu?
Mesafe, bu kadar yılda aldığım yolu simgeliyor.

* Satış rakamı konusunda hedefin var mı?
Bugünün şartlarıyla yarım milyon ama bu albümün hakkı 3 milyon... 6 yıl önce çıksaydı rekorunu eminim kimse kıramazdı.

* Beğenmediğin bir şarkı var mı albümde?
'Bebeğim Oldun'u sevmiyorum. Onu da yapımcımın arzusu üzerine albüme koydum.

* Niye beğenmedin?
Eski Serdar çünkü...

* Eski Serdar'ı bir inkar mı var?
Artık bu Serdar var. ister sevin, ister sevmeyin...

* Sesini seviyor musun?
Tabii ki seviyorum. Çok güzel bir sesim var. Herkesle boy ölçüşürüm. Sanat müziğinden başlarım, halk müziğiyle devam ederim. Herkesle yarışırım. Hata yapmadan, notalara basa basa.

İyi albüm her zaman satar
* Albümlerin satılmadığı söylenirken bu kadar masraf yapmak cesaret işi olmalı...
Satmaz diye bir şey yok. iyi albüm satar. Bu senenin ödülü yine bende. Bu ülkeye Justin Timberlake gibi bir Türk zembille inerse o zaman başka...

* Kariyerinin başlangıç noktasında bugünü hayal edebiliyor muydun?
Ben hiçbir zaman cahil bir çocuk olmadım. Hep ileri, çok hızlı gittim. O yüzden bugün geleceğim noktayı, 1994 senesinde 'Karabiber' gibi o sene çok iyi ama şimdi yüzüne bakmayacağımız şarkıları yaparken de hissediyordum. Hiçbir şey tesadüf olmadı. Hatta hayatıma kötü şeyler gireceğini, kumar oynayacağımı, yanlış yola sapabileceğimi, agresif, sinirli bir insan olarak hayatıma devam edeceğimi bile düşünüyordum.

* Hayatına kötü şeylerin gireceğini bile bile kendini engelleyemedin mi?
Neyi değiştirip, neyi değiştiremeyeceğimi artık çok iyi biliyorum. Çünkü ruhumu, genlerimi biliyorum. Önüne geçmek için çaba sarfetsem de ters tepeceğini biliyorum. Çaresizliğimin farkındayım.

Dengesiz bir adamım...
*Serdar Ortaç'ın kötü huylan neler?
Kararsız, feci agresif, sinirli, kötü elektrik veren, anı anına uymayan, dengesiz, çok akıllı o yüzden de çok mutsuz. Çok akıllı ama o yüzden çok aptal... Bu nedenle her yaptığım işte başarılı oldum.

* 'Sanatçıların egoları yüksek olur' denir. Bu senin için de geçerli mi?
Adam benim yaptığımdan iyi bir malzeme koyacak önüme, o zaman ben ukala olmayacağım. Bütün sözlerimi yutacağım. Aksi halde ukalalık hakkım ölene kadar baki. Başarılı insan ukala olmalı.

* Birbirine benzer müzikler yaptığın yolundaki eleştirilere katılıyor musun?
Buna katılmıyorum. O zaman daha doğrusunu yapıp önüme getirecekler, o da l milyon satacak. O zaman evet birbirine benziyor ben başarısızım diyeceğim ve lafımı yiyeceğim.

* Sevimli görünmek gibi bir çaba içine girmeden popüler olmanın sun iyi şarkı yapmak mı?
Kimsenin beni sevmesini beklemiyorum, işimi sevsinler. Ben iyi bir adamım, pırıl pırıl, sempatik, ailenizin çocuğuyum diye bir iddiam yok. Herkes kendi aleminde gidiyor. Böyle olanları ayıplamıyorum ama onların beni aralarına almak istemedikleri olur. Ne dinliyorsun dediğinde pat diye söylerim kimi sevmiyorsun dediğinde, onu da söylerim. Onlar açıklamazlar, sahtece saklarlar...

* Bu durum camiadaki çevreni daraltıyor mu?
Umurumda değil, ben ne yapayım o çevreyi. Benim bir şeyler öğrendiğim çok güzel 3-5 dostum var. Ev partisinde ne öğrenilebilir ki?

* Mesleki anlamda paylaşımlar olmuyor mu?
Benden iyilerse bir şeyler öğrenebilirim.

* Senden iyisi yok mu?
Benim branşımda yok.

* Senin kulvarında kimler var?
Benimki özel bir şey... Serdar Ortaç müziği...

* Kenan Doğulu, Mustafa Sandal ya da Tarkan'la farklı kulvarlarda mısınız?
Ortak bir müzik tarzımız yok. Aynı sene çıktığımız için aynı anda anılıyoruz. Mustafa, Tarkan, Kenan üçü birbirine rakip olabilir. Onlar aynı şeyi yapıyorlar. Onlar aynı apartmanın içinde, ben onların yanında bir gecekondudayım, tek başımayım.

Musti'nin vücuduna özenebilirim
* Dinliyor musun müziklerini?
O üçlünün içinde, bir tek Kenan'ı dinliyorum. Müzisyen kim dersen Kenan derim, çok iyi ses kim dersen Tarkan derim, îyi besteci dersen Mustafa derim. Kenan gibi müzisyen olmak, Tarkan gibi iyi okumak isterim. Mustafa Sandal gibi beste yapmak istiyorum diyemem zaten beste yapıyorum. Ona özenecek bir şeyim yok. Belki vücuduna...

* Bu üçlü arasında en iyi arkadaşın kim?
Hepsine selam veririm. Ama onlar zor verir. Kenan'ı görürsem iki dakika sohbet ederim. Onlar konuşmaz, ben konuşurum. Onlar saklarlar.

* Yurtdışına açılma gibi bir niyetin yok mu?
Bana 10 sene sonra Beverly Kilis'te mi olmak istersin belediye başkanı mı?' dersen, başkanlığı tercih ederim en azından ülkeme bir şey yaparını.

Tarkan'ın popo sallamasıyla mı Türkiye tanınacak?
* ABD'de şarkı söylemenin ülkeye bir katkısı yok mu sence?
Hikaye onlar... Ne yapıyoruz? Türkiye'yi tanımayan yok. Türkiye, Türkiye zaten. Tarkan'ın iki popo sallamasıyla mı iyi tanınacağız. Dört 'Dünya Güzeli' çıkarsak ne olur? Kültürel tanıtım bir ülkeyi Avrupa Birliği'ne sokamaz. Ama ekonomi dimdik, yaşayanlar mutlu, sosyal orgazm var. O zaman farklı işte.

* Mesela Ricky Martin denince akla Porto Riko geliyor. Bunun bir önemi yok mu?
Ne oldu Porto Riko'ya? Adıyaman'da yaşayan adamın Ricky dediğin zaman aklına Porto Riko gelmez. Tarkan dünya starı oldu zaten... Ama ne oldu? Haa Türkçe şarkıyla çıksa, arada bilmediğin bir kelime duyup bu dil ne diyeceksin, bir lügat açacaksın. Bir tercüme sözlüğü alacaksın. Orada 10 euro'nun yarısı en azından ülkeye gelecek.

* Dünyaya açılma hayallerin yok yani...
Olsa güzel olur hava atarım size işte... Olmasa ne eksilir, hiçbir şey... Bir milyon dolar daha gelmez ki, gelse de ne yapayım?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious