Ukrayna, istikrara doğru

Ukrayna, istikrara doğru.31262
  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Ukrayna’da Yanukoviç Hükümeti göreve başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Yanukoviç ilk olarak Birinci Yardımcısı Nikolay Azarov'a 2007 yılı bütçesi çalışmalarına başlaması görevini verdi.
Yanukoviç yaptığı konuşmada en kısa zamanda yüzde yüz hedeflerini tutan bir 2007 yılı bütçesi oluşturmak ve hükümet programı için çalışacaklarını açıkladı.

Ukrayna Bakanlar Kurulu toplam 25 üyeden oluşuyor, bunların içerisinde başbakan, başbakan birinci yardımcısı, 3 başbakan yardımcısı ve 20 bakan bulunuyor.

Önceki Başbakan Yuriy Yehanurov ile de görüşeceğini ve devir teslimle birlikte Yehanurov'un tecrübelerinden istifade edeceklerini kaydeden Yanukoviç yeni bakanlardan da kendilerinden önceki bakanlarla görüşerek onların yaptıkları işleri değerlendirmelerini ve tecrübelerinden istifade etmelerini istedi.

Ukrayna'da Mart ayında yapılan parlamento seçimleriyle birlikte başlayan siyasi kriz, Rusya yanlısı Bölgeler Partisi Lideri Viktor Yanukoviç'in başbakan seçilmesiyle son bulmuştu. Ukrayna Meclisi'nde yapılan oylamada Rusya yanlısı Bölgeler Partisi Lideri Viktor Yanukoviç 450 sandalyeli mecliste 271 milletvekilinin oyunu alarak başbakanlık koltuğuna oturdu. Yanukoviç'in başbakan olması için yapılan güven oylamasında kendisine Bölgeler Partisi'nden 184 oy, Yuliya Timoşenko Bloğu'ndan 6, Bizim Ukrayna'dan 30, Ukrayna Sosyalist Partisi'nden 30, Ukrayna Komünist Partisi'nden 21 olmak üzere toplam 271 oy gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious