Ukrayna, NATO'ya üs vermeyecek!

Ukrayna, NATO'ya üs vermeyecek!.9051
  • Giriş : 28.03.2008 / 10:54:00

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko, ülkesinin NATO üyesi olması durumunda ittifaka herhangi bir askeri üs vermelerinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yuşçenko, bunun anayasaları ile çeliştiğini söyledi. Rusya'nın nükleer füzelerinin hedefi olmaktan endişe eden Kiev, Moskova'ya garanti vermeye çalışıyor. Yuşçenko, bazı çevrelerin Sivastopol'da NATO'ya bir üs verileceği ile ilgili söylentiler yaydığını belirterek, "Bu doğru değil. Anayasamıza göre yabancı ülke askeri birliklerine topraklarımızda üs verilmesine izin verilmiyor" dedi.

Bu durumun tek istisnası ise Ukrayna topraklarında yer alan Rus Karadeniz filosu. Rusya'nın askeri varlığı ikili anlaşmaya göre 2017 yılına kadar devam edecek.

ABD ve bazı Avrupa Birliği ülkeleri, iki ülkenin üyeliği konusunda ısrarlı olsalar da Almanya başta olmak üzere bir kısım ülkeler de iç sorunları olan iki ülkenin NATO üyelikleri konusunda acele edilmemesi görüşünü savunuyor.

ABD Başkanı George W. Bush Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le önce Bükreş'te ardından da 6 Nisan'da Rusya'nın Karadeniz şehri Soçi'de bir araya gelecek.

2-4 Nisan'da Bükreş'te gerçekleşecek NATO zirvesi ilk defa eski Sovyetler Birliği yerine kurulan Bağımsız Devletler Topluluğu'na üye iki ülkenin üyeliğini müzakere edecek.

Moskova'yı tedirgin eden, NATO'nun yeni genişleme adımı ile Rusya'nın hemen sınırlarının yanıbaşında NATO üyesi ülkeler yer alması. Özellikle Karadeniz'deki Rus askeri varlığı zayıflayacak. Turuncu ve Kadife devrimlerle Rusya'nın nüfuzundan koparak batıya yönelen iki ülke, askeri birliğe de dahil edilerek entegrasyon süreci hızlandırılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious