Ukrayna, Rusya'nın önerisine yakın

Ukrayna, Rusya'nın önerisine yakın.11733
  • Giriş : 06.01.2009 / 14:30:00

Ukrayna'nın, Rusya'nın bu yıl için önerdiği bin metreküp gaz için 250 dolarlık önerisini kabul etmeyi düşündüğü açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ukrayna'nın Avrupa'ya giden Rus gazı için de transit ücreti olarak bin metreküp için 2 ve 2,2 dolar arasında ücret istediği belirtildi.

Rus İtar-Tass ajansı, Ukrayna Devlet Başkanlığı Sekreterliği Birinci Yardımcısı Aleksandır Şlapak'ın Rusya ve Ukrayna arasındaki gaz krizine çözüm bulmak için Kiev'e gelen Avrupa Komisyonu heyetiyle yaptığı görüşmede, Rusya'nın müzakerelerin başında önerdiği bin metreküp için 250 dolarlık teklifi kabul etmeyi düşündüklerini ancak, transit ücretlerinin de 2-2,2 dolara çıkarılması gerektiğini söylediğini duyurdu.

Gazprom'un, Avrupa'ya gönderdiği gazın bin metreküpünün 100 kilometrelik boru hattından geçişi için 1,7 dolar ödediğini ve bu fiyatın Rusya'nın kendilerine bin metreküp gazı 179,5 dolardan sattığı dönem için olduğunu belirten Şlapak, ''Ancak, Rus tarafı transit ücretinin aynı şekilde sabitlenmesini istiyor. Rus partnerlerimizin bu tutumu önceki anlaşmalarımızla çelişiyor. Biz 2005'te gaz ve transit ücretlerini belirleyen hükümetler arası anlaşmaya geri dönülmesini öneriyoruz'' ifadelerini kullandı.

Gazprom, Ukrayna ile bu yıl için gaz fiyatlandırması konusundaki görüşmeleri yürütürken, bin metreküp gaz için 250 dolar istemiş, ancak tarafların anlaşamaması üzerine bu fiyatı önce 418 dolara ardından da Doğu Avrupa'ya verdiği fiyat olan 450 dolara yükseltmişti.

Ukrayna'nın Naftogaz şirketi, Rusya'dan transit ücretini artırmasını isterken, Rusya iki ülke arasında bu konuda yapılan anlaşmanın 2010'a kadar süresi olduğunu belirterek kabul etmemişti.

Kiev'deki yerel bir mahkeme, Gazprom ve Naftogaz arasında daha önce yapılan anlaşmayı, hükümet tarafından onaylanmadığı gerekçesiyle dönemin başkanı tarafından yetkisiz bir şekilde imzalandığı gerekçesiyle geçersiz saymıştı.

Ayrıca Rusya, Kiev'in 250 dolarlık önerisini kabul etmemesi yüzünden bu ülkeye verdiği fiyatın artık 450 dolardan düşük olmayacağını belirtirken, Şlapak'ın sözlerine Moskova'dan olumlu bir yanıtın pek mümkün görünmediği belirtiliyor.

Rusya'daki resmi tatilden dolayı Gazprom'dan hiç kimseye ulaşılamıyor.

Bu arada, Rusya'nın Ukrayna'yı bundan sonra transit için güvenilir bir ülke olarak görmediği ve alternatif boru hatları üzerinde çalışmalarını hızlandırması beklenirken, bu çerçevede Karadeniz altından Bulgaristan'a uzatılacak Güney Akım ve Baltık Denizi altından Avrupa'ya uzatılacak olan Kuzey Akım boru hatları projelerinin hayata geçirilmesinin hızlandırılacağı belirtiliyor.

Avrupa ülkelerinin Ukrayna üzerinde fazla bir etkisi olmadığına inanan Rusya, Ukrayna'nın çaldığını belirttiği gaz miktarını, bu ülke üzerinden Avrupa'ya gönderdiği gazdan keseceğini açıklayarak Brüksel'in Kiev üzerindeki baskısını artırmasını istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*