Ukrayna-Almanya finali İstanbul'u üzdü

Ukrayna-Almanya finali İstanbul'u üzdü.17736
  • Giriş : 18.04.2009 / 20:20:00

Kadıköy'de, 20 Mayıs'taki UEFA finalini Almanya ve Ukrayna takımlarının oynayacağının kesinleşmesi turizmcileri üzdü. 40 bin 'futbol turisti' beklentisi yarıya indi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Aylin LÖLE'nin haberi

UEFA Kupası finali için Almanya ve Ukrayna takımları kapışacak, İstanbullu turizmcilere az para kalacak. Kadıköy'de 4 hafta sonraki UEFA Kupası finalini bir Alman ile bir Ukrayna takımı (Hamburg/W.Bremen-D.Kiev/Shaktar galibi) oynayacağının kesinleşmesi Türk turizmcileri hayal kırıklığına uğrattı.

Finalde, taraftarının dünyanın dört bir yanına gitmesiyle tanınan İngiliz, İtalyan veya İspanyol takımlarından birinin olmaması, İstanbullu turizmcilerin de beklentilerini minimuma indirdi. Turizmciler finale kalan takımların İngiliz, İtalyan veya İspanyol olması durumunda en az 40 bin taraftar bekliyordu. Fakat bir finalistin Ukrayna takımı olması, turizmciler için en kötü senaryoydu. Şimdi konaklama, yeme-içme ve diğer harcamalarla 80-100 milyon dolar döviz beklentisi hayal oldu. Ukrayna-Almanya finali üzerine AKŞAM'a değerlendirmede bulunan turizmciler, 'Ukrayna ülke olarak krizde, zaten çok gezen bir taraftar kitlesi de yok. 20-25 bin Alman, 5 bin civarı da Ukraynalı gelse iyidir' yorumu yaptı.

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, 'Bu final, katılımın zayıf olmasına neden olacak. Çünkü İtalyan, İspanyol veya İngiliz takımlar turizmcilere daha iyi bir motivasyon olurdu. Ama önemli olan finalin İstanbul'da olması. Bu İstanbul'un tanıtımı açısından çok önemli' dedi.

Kişi başı harcama beklentisi 600 euro

KRİZ nedeniyle gelen taraftar sayısının sınırlı olacağı yönündeki görüşleri değerlendiren TUROB Başkanı Bayındır, 'Bazı şeyler parayla ölçülemez. Futbol taraftarlığı da öyle. İnsanlar nasıl kriz var diye, sigara içmekten vazgeçmiyorsa, maç izlemekten de vazgeçmez. Bunda krizin etkili olacağını düşünmüyorum. Gelmek isteyen taraftar krize bakmadan gelir' diye konuştu. Final maçına gelen taraftarın kişi başı minimum 600 euro harcamasını beklediklerini belirten Bayındır, şöyle devam etti: Taraftarların ağırlıklı olarak stat çevresindeki otellerde konaklayacağını düşünüyoruz. Maç için günübirlik gelenler de olacak, önceden gelip 3 gün konaklayan da...

Bari Bayern Münih gelseydi 3 kat fazla para bırakırlardı

POINT Otel Genel Müdürü Nuri Kalyoncu ise 'Saracoğlu'ndaki finali İngiltere veya İspanya'dan büyük bir takım oynasa en az 40 bin seyirci gelirdi. Almanya ve Ukrayna olunca haliyle katılım sınırlı olacak. Üstelik Almanya'dan gelecek takım, Bayern Münih gibi taraftarı çok olan bir takım da değil. Şu bir gerçek ki final için gelen takım İspanyol, İngiliz veya İtalyan olsaydı Ukrayna'nın en az 3 katı döviz bırakırdı' dedi.

Daha az döviz gelecek, ama en azından olay çıkmayacak

İSTANBUL'DAKİ turizmcilerin UEFA Kupası final için zaten hazırlıklı olduğunu ve bu nedenle özel bir hazırlığa gerek duyulmadığını belirten TUROB Başkanı Timur Bayındır, 'Ekstradan güvenlik önlemleri almaya da gerek yok. Çünkü, İngilizler ve İtalyanlar gibi sıcak taraftarlar gelmeyecek. Kazasız belasız bir final olmasını bekliyoruz' dedi.


Akşam

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*