Ukrayna İçişleri Bakanı kalp krizi geçirdi

Ukrayna İçişleri Bakanı kalp krizi geçirdi.17034
  • Giriş : 31.05.2007 / 23:58:00

Ukrayna İçişleri Bakanı Vasili Tsuçko'nun kalp krizi geçirdiği ve durumunun ağırlaşması üzerine de uçakla Almanya'da bir hastaneye götürüldüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vasili Tsuçko'nun zehirlendiği iddialarının yayıldığı belirtilirken, Ukrayna İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bakanın özel donamımlı bir uçakla Almanya'ya nakledildiği belirtildi.

Açıklamada, 44 yaşındaki Tsuçko'nun, 26 Mayıs'ta geçirdiği kalp krizinin ardından Kiev'de bir hastaneye yatırıldığı da kaydedildi.

Bakanın yakınları ise, Tsuçko'nun zehirlendiğini ileri sürerek adres olarak da devlet başkanlığını gösterdi.
Sosyalist milletvekili Evguen Filindach, “Bakanın zehirlendiğini biliyorum, çünkü devlet başkanlığından gelen baskılara boyun eğmedi” açıklamasında bulundu.

Tsuçko'nun arkadaşı avukat Tetiana Montian ise, hastanede ziyaret ettiği Tsuçko'nun “yarı ölü” durumda olduğunu ve onun neden zehirlendiğini bildiğini söyledi.

Tsuçko, geçen hafta hükümetle devlet başkanlığını karşı karşıya getiren krizin merkezinde yer alıyordu.

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'nun geçen hafta başsavcıyı görevden almasıyla ülkede yeni bir kriz patlak vermişti. Tsuçko'ya bağlı birlikler, görevden alınan başsavcıyı savunmak üzere makamını kuşatmış, içeriye girmek isteyen güvenlik güçlerini engellemeye çalışınca da aralarında arbede yaşanmıştı. Bunun üzerine Yuşçenko, Tsuçko'yu yasadışı hareket etmekle suçlamış ve içişlerine bağlı askeri birlikleri kendisine bağlama kararı vermişti.

Tsukço ise, buna karşı çıkmış askerlerin kontrolünün yalnızca kendisinde olduğunu söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious