'Ukrayna ile ilişkilerimiz bizim aleyhimize büyüyor'

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Mehmet Aslan, Ukrayna ile Türkiye'nin ticari ilişkilerinin süratle geliştiğini ancak bu gelişmenin Türkiye aleyhine büyüdüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantıya katılan taraflar yaptıkları ortak açıklamada her iki ülkenin ticaret hacimlerinin artırılması yönünde görüşlerini dile getirdi.

Aslan, "Gaziantep için Ukrayna ile yapılan ticarette en büyük sorun Ukrayna' nın makine halısı ithalatında gümrük vergilerini yükseltmiş olmasıdır ve bu uygulamanın sadece Türk ihracatçısına yönelik olduğu yönünde ciddi endişelerimiz bulunmaktadır. Hepimizin bildiği gibi Türkiye' den Ukrayna' ya yapılan halı ihracatının yüzde 90'ı Gaziantep' ten gerçekleşmektedir. Ukrayna'da bir anda gümrük vergilerinin yükselmesi, Gaziantepli üreticiler açısından sıkıntı yaratmıştır" dedi.

Toplantının ilerleyen bölümlerinde söz alan DEİK Türk-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Sefa Gömdeniz ve Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Mihailo Musienko, Türk üreticiler açısından Ukrayna pazarının mevcut durumu, Ukrayna'da işbirliği ve yatırım olanakları ve Türk-Ukrayna işbirliğinin geliştirilmesi açısından cazip sektörler hakkında katılımcılara detaylı bilgi verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious