Ukrayna ile Rusya arasında gerginlik

Ukrayna ile Rusya arasında gerginlik.9555
  • Giriş : 31.12.2008 / 15:51:00

Rus Gazprom, Kiev ile 2009 yılı gaz temini konusunda bir anlaşmaya varılamaması halinde, Ukrayna'nın Avrupalı tüketicilere ülkeleri üzerinden gönderilen Rus gazına el koymakla tehdit ettiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandır Medvedev, bugün düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna'nın Naftogaz şirketinden gelen ve anlaşma sağlanamaması halinde Rus gazına el konulacağı belirtilen mektubun bir kopyasını gazetecilere göstererek, Ukrayna'nın tehdidinin AB ve Rusya'ya karşı bir ''şantaj'' olduğunu ifade etti.

Medvedev, Ukrayna'da devlete ait olan Naftogaz şirketinden gönderilen mektupta söz konusu tehdidin bulunduğunu ve bunu kınadıklarını belirterek, mektubun Ukrayna'nın mevcut anlaşmalar çerçevesindeki tüm yükümlülüklerini ihlal eden ''tamamen sorumsuzca'' kaleme alındığını kaydetti.
Ukrayna'ya yönelik gaz kesme uyarısını yenileyen Medvedev, Kiev'in bu akşama kadar 2,1 milyar dolarlık borcunu ödememesi halinde hem bu ülkeye verdiği gazı keseceği hem de gelecek yılki fiyatların bir defada dünya piyasaları standartlarına yükseltileceğini söyledi.

Gazprom'un ödemeler ve gelecek yılki fiyat konusunda Ukrayna ile bir anlaşmaya varmaması, Kiev'in de buna karşılık olarak toprakları üzerinden Avrupa'ya giden Rus gazına el koyması en çok benzer durumu ocak 2006'da yaşayan AB ülkelerini endişelendiriyor.

Rus Gazprom AB ülkelerinin gaz ihtiyacının yüzde 25'ini karşılarken, AB ülkelerine satın aldıkları Rus gazının yüzde 80'i de Ukrayna üzerinden geçen borularla ulaşıyor.

Naftogaz Sözcüsü Valentin Zemlyanskiy ve diğer Ukraynalı yetkililer konuyla ilgili şu ana kadar bir açıklama yapmadılar.

Zemlyanskiy dün yaptığı açıklamada, Rusya'ya olan borçları için 1,5 milyar dolarlık bir ödeme yaptıklarını kaydetmiş, Medvedev de Ukrayna'nın gönderdiği paranın iki ülkenin ortak şirketi olan aracı Rosukrenergo şirketinin İsviçre'deki hesabına geçtiğini belirtmişti.

Bu arada, Gazprom Sözcüsü Sergey Kupriyanov da yaptığı açıklamada, Ukrayna'dan kalan borç miktarı için de elinden gelenin ''en iyisini'' yapmasını beklediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*