Ukrayna topraklarında NATO üssü istemiyor

Ukrayna topraklarında NATO üssü istemiyor.5164
  • Giriş : 13.02.2008 / 20:54:00

NATO'ya üyeliği hedefleyen Ukrayna'nın, topraklarında ittifak üslerini engellemeyi öngören bir yasa tasarısını kabul etmeye hazırlandığı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rus haber ajansı RİA, başkent Moskova'da Ukraynalılarla bir toplantıda bir araya gelen Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'nun, yasa tasarısıyla ilgili açıklamayı yaptığını duyurdu.

Ajans, Yuşçenko'nun toplantıda, Rusya'nın NATO üsleriyle ilgili kaygılı olması durumunda Ukrayna'nın üs için asla girişimi olmayacağını, topraklarında üslerin yasaklanmasını yasal olarak güvence altına almaya hazır olduklarını ifade ettiğini belirtti.

NATO savunma bakanları, geçen hafta Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta düzenlenen NATO savunma bakanları toplantısında ittifak ile üyelik öncesi süreci başlatmak üzere başvuran Ukrayna'ya olumlu sinyal vermemişti.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Bükreş'te 2-4 nisanda yapılacak NATO zirvesinin, Ukrayna ile ilişkilerin gözden geçirilebileceği iyi bir fırsat olacağını belirterek, "İttifak, Ukrayna'nın başvurusu konusunda ileride karar verecektir. Ancak bu kararın ne olacağı konusunda bir yorum veya spekülasyon yapmak için henüz erken" demişti.

Viktor Yuşçenko ve Başbakan Yulia Timoşenko, Ukrayna'nın Üyelik Eylem Planı'nın (MAP) başlatılması için NATO'ya başvurmuştu. Bu planın başlatılması, üyeliğe doğru atılmış önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

NATO'ya üyelik konusunda Ukrayna'da siyaset ikiye bölünmüş durumda. Rus asıllı seçmenlere dayanan muhalefet, Ukrayna asıllılara dayanan iktidarın NATO projesine karşı çıkıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious