Ukrayna ve Gazprom gaz fiyatında anlaştı

Ukrayna ve Gazprom gaz fiyatında anlaştı.5813
  • Giriş : 13.03.2008 / 15:16:00

Rus Gazprom ve Ukrayna Naftogaz şirketlerinin, 2008 yılı doğal gaz fiyatı konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazprom'dan yapılan yazılı açıklamada, bu yılın ilk ayında verilen ve yılın kalan bölümünde verilecek gaz fiyatı konusunda uzlaşmaya varıldığı kaydedildi.

Naftogaz Başkanı Oleh Dubina ve Gazprom Başkanı Aleksiy Miller, dün bu konudaki sorunları gidermek için Moskova'da bir araya gelmişlerdi.

Gazprom, fiyat anlaşmazlığı geçmiş dönemlere ait borç konusundaki anlaşmazlık yüzünden, geçen hafta Kiev'e verdiği gazı yüzde 50 oranında azaltmıştı.

Rusya'nın kesintisi, gazın büyük bölümünü Ukrayna'dan geçen borular aracılığıyla alan Avrupa'da endişeye yol açmış, ancak iki ülke arasındaki krizden Avrupalı tüketiciler olumsuz etkilenmemişti.

Böylece bu anlaşma sayesinde, doğal gazı değişik aracılarla alan Ukrayna, bu karışıklıktan ve aracılara para ödemekten kurtuldu.

Yeni anlaşmaya göre, bundan sonra Rusya'dan ve Orta Asya cumhuriyetlerinden gelen doğal gazın Ukrayna sınırındaki alıcısı Naftogaz olacak.

Açıklamada, İsviçre merkezli RosUkrEnergo'nun iki ülke arasındaki doğal gaz ticaretinde bir rolü olup olmayacağı konusunda bilgi verilmedi.

Ukrayna, anlaşma öncesinde Orta Asya Cumhuriyetleri ve Rusya'dan gazı yarısı Gazprom'a diğer yarısı da Ukraynalı 2 işadamına ait RosUkrEnergo şirketi aracılığıyla satın alıyordu. RosUkrEnergo şirketi de daha sonra bu gazı Naftogaz ile RosUkrEnergo'nun ortağı olduğu UkrGazEnergo şirketine satıyordu. Naftogaz, nihai olarak gazı UkrGazEnergo'dan 3'lü bir süreç sonunda satın alıyordu.

Anlaşmaya göre, Ukrayna bu yılın ilk 2 ayı için Orta Asya Cumhuriyetlerinden satın aldığı gazın bin metreküpü için 179,5 dolar, Rusya'dan satın aldığı gaz için de 315 dolar ödeyecek.

Renaissance Capital yatırım bankası yetkilisi, nisan-aralık ayları arasında 7,5 milyar metreküp gaz satışı garantisi verildiğine dikkati çekerek, ''Bu Ukrayna ve Gazprom için çok büyük bir ilerleme. Sağduyu galip geldi. Avrupa'ya gaz akışını engellemeyecek her türlü çözüm olumlu ancak, daha da önemlisi bu iki taraf (Gazprom-Naftogaz) arasında bundan sonraki ilişkilerin daha önce hiç olmadığı kadar şeffaf olacağını da gösteriyor'' dedi.

Gazprom açıklamasında, tarafların bu yılın fiyatları konusunda anlaşmaya vardığı belirtilirken, gelecek yıla ilişkin fiyatlandırma için görüşmelerin devam ettiği kaydedildi.

Rus Gazprom'dan önceki gün yapılan açıklamada, Türkmenistan, Kazakistan ve Özbekistan'ın doğal gaz fiyatlarını gelecek yıldan itibaren Avrupa fiyatları seviyesinde satma kararı aldığını ve bu konuda anlaşmaya varıldığını belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious