Ukrayna'da karşılıklı gösteri

Ukrayna'da karşılıklı gösteri.8234
  • Giriş : 29.04.2007 / 00:00:00

Yuşçenko'nun yaklaşık 20 bin yandaşı parlamentonun feshedilmesi ve erken genel seçimlerin yapılması kararına destek vermek amacıyla gösteri düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de, devlet başkanı Viktor Yuşçenko'nun yaklaşık 20 bin yandaşı, Yuşçenko'nun, parlamentonun feshedilmesi ve erken genel seçimlerin yapılması kararına destek vermek amacıyla gösteri düzenledi.

Kiev'in Avrupa Alanı'nda göstericilere hitap eden Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko, “Rusya yanlısı koalisyon hükümetinin direnişine karşın erken seçimlerin düzenleceğini” söyledi. Seçimlerin adil ve demokratik olacağına söz veren Yuşçenko, “Ukrayna'nın, yasalara ve Anayasa'ya uyan dürüst bir iktidara sahip olması gerekmektedir” diye konuştu. Göstericiler, Yuşçenko'ya destek sloganları attılar.

Bu gösteriyle aynı anda, Bağımsızlık Alanı'nda da Yuşçenko'nun rakibi başbakan Viktor Yanukeviç'in bnlerce yandaşı bir gösteri düzenledi. İki gösteriye katılanlar arasında olay çıkmaması için polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Parlamentoyu feshetme kararı yüzünden Ukrayna Başbakanı Yanukeviç ve muhalifleriyle siyasal ayrılıklar yaşayan Yuşçenko, 27 Mayıs'ta erken seçim yapılması kararı almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious