Ukrayna'da NATO tartışması

Ukrayna'da NATO tartışması.31262
  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

Ukrayna Savunma Bakanı NATO'ya hazır olmadıklarını söyleyen Başbakan Yanukoviç'e yüklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ukrayna Savunma Bakanı Anatoliy Gritsenko, Başbakanı Viktor Yanukoviç'in eski Sovyet bloku ülkesinin NATO'ya üyelik için hazır olmadığı yönündeki ifadeleine katılmadığını söyleyerek, "Yanukoviç yanılıyor. Ukrayna NATO'ya hazır" dedi.

Ukrayna Savunma Bakanı Anatoliy Gitsenko, Brüksel'de yaptığı görüşmelerde ülkenin NATO'ya üyeliği hazır olmadığını söyleyen Başbakan Viktor Yanukoviç'e sert çıktı. Başkent Kiev'de düzenlediği basın toplantısında konuşan Gitsenko, "Bir hükümet üyesi ve savunma bakanı olarak söylüyorum. Başbakanın hareketinin mantıksız ve yanlış olduğunu düşünüyorum" dedi. Turuncu devrimden sonra yönünü Avrupa'ya çeviren ülkenin nihai hedefinin NATO üyeliği olduğunu söyleyen Bakan Gritsenko, dış politikalarını Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'nun belirlediğini ve Yuşçenko'nun NATO'nu üyelik konusunda ise sağlam bir duruş sergilediğini hatırlattı.

NATO'ya üyelik için uygulamaya koyacakları yol haritasının tek amacının Ukrayna halkının standartlarını yükseltmek olduğunu ifade eden bakan, daha yolun başında yapılan karşıt açıklamaları yersiz bulduğuna vurgu yaparak, şöyle konuştu: "NATO'ya üyelik bize lazım; NATO'ya değil. Savunma Bakanlığı NATO'ya üyelik için elinden geleni yapıyor ve yapmaya da devam edecek."

Ukrayna Başbakanı Viktor Yanukoviç, dün Brüksel'de görüştüğü Avrupalı yetkililere halkının NATO'ya verdiği desteğin çok düşük kaldığını ve bu nedenle üyelik için belirlenen yol haritasını uygulamanın mümkün olamayacağını söylemişti.

NATO liderlerinin Letonya'nın başkenti Riga'da kasım ayı sonunda yapılacak zirvede Ukrayna'ya üyelik için önerilecek yol haritasının ayrınıtlarını ele alması bekleniyordu. Yanukoviç'in son hamlesi NATO'nun bu konuda somut bir adım atılması umutlarını tehlikeye düşürdü.

Yuşçenko, Rusya'ya kendisine göre daha olumlu bakan Yanukoviç'i, turuncu devrim olarak adlandırılan 2004 yılı başındaki protestolarla seçimleri yenliemeye zorlamış ve yeni seçimlerden de zaferle ayrılmıştı. Bununla birlikte, bu yılın Mart ayındaki seçimlerde birinci çıkan Yanukoviç, 'turuncu hükümet' çalışmalarının sonuç vermemesi üzerine hükümeti kurma görevini üstlenmişti.

Ukrayna halkı, Sovyet bloku ülkelerine karşı kurulan NATO'ya üyelik fikrine sıcak bakmıyor. Geçen hafta yapılan bir kamuoyu yoklaması, Ukraynalıların yalnızca yüzde 20'sinin bu fikri desteklediğini göstermişti. Halkın gözündeki olumsuz imajını bilgi eksikliğine bağlayan NATO, Ukraynalıları bilgilendirmek amacıyla bu yıl 1 milyon dolardan fazla para harcadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious