Ukrayna'daki Türkçe sevdalıları buluştu

Ukrayna'daki Türkçe sevdalıları buluştu.9893
  • Giriş : 17.02.2008 / 11:33:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın 14 Şubat Sevgililer Günü'nde Türkçe sevdalılarıyla buluştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın 14 Şubat Sevgililer Günü'nde Türkçe sevdalılarıyla buluşup açılışını gerçekleştirdiği 6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Ukrayna Elemeleri'nin 3'ncü gününde Türkiye'ye gidecek finalistler belli oldu.

Bu yılki Türkçe Olimpiyatı Ukrayna Etabı, 7 ayrı bölgede orta öğrenim yabancı dil Türkçe seviyesi, orta öğrenim Türkiye Türkçesi, yüksek öğrenim yabancı dil Türkçe seviyesi, yüksek öğrenim Türkiye Türkçesi, şiir, şarkı, folklor ve sunum olmak üzere 9 farklı kategoride düzenlendi. Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığı, Kiev Eğitim ve İlim Genel Müdürlüğü, Taras Şevçenko Milli Devlet Üniversitesi ve Türk müteşebbislerce açılan Uluslararası Meridyen Okulu tarafından organize edilen yarışmanın elemelerine ülkedeki binlerce Türkçe sevdalısı içinden seçilerek gelen 135 katıldı.

Türkçe olimpiyatları Ukrayna Etabı'nın açılışı, Avrupa Birliği ve Karadeniz Bölgesi Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak için Ukrayna'nın başkenti Kiev'e resmi bir ziyaretle gelen Bakan Babacan tarafından yapıldı. Uluslararası Meridyen Okulu'nda Türkçe sevdalılarıyla bir araya gelen Bakan Babacan burada öğrencilere hitap eden bir konuşma yaptı. Babacan ilk Ukrayna ziyaretinde, Türkçe olimpiyatları hazırlanan öğrencilerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Dünya Türkçe Olimpiyatların her geçen yıl çok ciddi yankı bulduğunu belirtti.

BABACAN'DAN "EN GÜZEL YATIRIM" ÖVGÜSÜ

Sevgi dili Türkçede buluşanlara "Sizlerin Türkçeye ilgi duyması Türkçeyi iyi öğrenmesi aslında Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkiler açısından büyük önem taşıyor" diyen Babacan sözlerine "Ne kadar çok arkadaşınız Türkçe öğrenirse ülkeler birbirine o kadar daha yaklaşacaktır." şeklinde devam etti.

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Babacan, karşılıklı öğrenci değişiminin önemine vurgu yaparak, "Türkiye'de Ukrayna'ya ne kadar çok ilgi artar ve Ukrayna hakkında bilgi çoğalırsa, Ukrayna ile ilgili Türkiye'de genel bir kültür genel bir anlayış hâkim olursa, Ukrayna'da da Türkiye'ye olan ilgi ne kadar çok artar ve Türkçe konuşulursa, bu işte en önemli yatırımdır" dedi.

Babacan konuşmasında, bir ülkenin dilini öğrenmenin aslında o ülkenin kültürünü, tarihini de öğrenmek olduğuna dikkat çekti ve Türkçe olan ilgi ve sevgilerinden dolayı öğrencileri tek tek kutladı. Bakan ile sohbet etme imkânı bulan öğrenciler Bakan kadar eşi Zeynep hanıma da yoğun ilgi gösterdi.

Ukraynalı fakat Türkçe konuşan çocuklara imza dağıtan Bakan ve eşi çocuklarla bol bol fotoğraf çektirdi.

Bakan Ali Babacan, okulun şeref defterine de "Ukrayna ve Kiev'e ilk ziyaretim. Bu eğitim kurumunu gururla gördüm, gezdim. Türkiye'den uzakta böylesine güzle hizmetler verdikleri için okulun tüm çalışanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Okulun ortaya koyduğu üstün başarıdan dolayı emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Güzel dilimizin başka ülkelerde öğretilmesi, Türkiye ve Türkçe sevgisinin çocuklara verilmesi, aynı zamanda burada okuyan çocukların en iyi eğitimle donatılması bizler için kıvanç kaynağı" yazdı.

FİNAL PROGRAMI, TÜRKİYE'DEKİ OLİMPİYATLARI ARATMADI

Açılış sonrasında Ukrayna elemeleri için Ukrayna'nın 7 bölgesinden seçilerek bir araya gelen 135 Türkçe sevdalısı, finale kalabilmek için kıyasıya yarıştı. Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Milli Taras Şevçenko Üniversitesi'nde dün gece gerçekleşen final programı heyecanı Türkiye'de yapılan finalleri aratmadı.

Türkçe Olimpiyatları 2. Ukrayna Ödül Töreni Ukrayna ve Türkiye'nin milli marşlarıyla başladı. Törenin açılış konuşmasını iki yıldır olimpiyatlara ev sahipliği yapan Taras Şevçenko Üniversite'sinin Türkoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Volodımır Pidvoynıy yaptı.

ULU ÖNDER ATATÜRK'ÜN ESERLERİ UKRAYNACAYA ÇEVRİLECEK

Bölüm Başkanı Pidvoyniy, "Bu eğitim dönemine Türkçe Olimpiyatları'nın 2. Ukrayna Etabını düzenleyerek iyi bir başlangıç yaptık. Ukrayna'da Türk dili ve edebiyatını geliştirmek bizler için gurur kaynağıdır. Bu çerçevede Türk edebiyatı yuvarlak masa toplantılarını üniversitemizde geleneksel hale getirdik. Ayrıca bölüm öğretmenlerimiz, Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün eserlerini Ukraynacaya kazandırmak için çalışmalarına başlayacak" şeklinde konuştu.

Ödül törenine katılmak üzere Türkiye'den gelen Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı Orta Eğitim Genel Müdürü Emin Gürkan da konuşmasında, dünyada soğuk savaşların devam ettiğini ifade ederek "artık bu tür kavgaların olmaması için bu tür etkinliklere önem verdiklerini ve katıldıklarını" belirtti.

Türk insanının dünya barışına katkıda bulunmak için birçok ülkede kendi imkânlarıyla hem ticaret yaptığını hem de okullar açtığını ifade eden Gürkan, bu çerçevede de Türk müteşebbislerce Ukrayna'da Meridyen Okullarının açıldığını bu okullarda Türkçe ve diğer dillerin öğretilmesini görmenin kendilerini memnun ettiği söyledi.

Programa ev sahipliği yapan üniversitenin öğrencilerinin Roksalana (Hürrem Sultan) adlı folklor ekibi Ukrayna'nın geleneksel danslarını canlı sahne performansıyla sergiledi. Daha sonra şarkı yarışması kategorisinde finale kalan öğrenciler sırayla salonu tıka basa dolduran kalabalık önünde şarkılarını okudu.

Odesa Ekonomi Üniversitesi öğrencisi Anastasiya Stoyanova, Emel Sayın'ın "Yağdır Mevlam Su" adlı şarkısı, Karadeniz Lisesi öğrencisi Marina Sivova, Neşet Ertaş'tan "Neredesin Sen" türküsü ve Milli Tavriya Üniversitesi öğrencisi Leyla Kurtberdininova ise Gülay'ın "Cesaretin var mı aşka?" adlı parçası ile dereceye girdi.

Jüri üyelerinin yarışmacıları değerlendirdiği anda sahneyi bir an olsun boş bırakmayan Uluslararası Meridyen Okulu ikinci sınıf öğrenciler yaptıkları danslarla salonda kış ortasında bahar havası yaşattı.

Şarkı yarışmasında derece alanların ödülünü Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı Kültür ve Turizm Genel Müdürü Saadettin Sabaş takdim etti. Sabaş, burada yaptığı konuşmasında bu programın Türkiye ve Ukrayna'nın kardeşliğin pekişmesine büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

"ÖNDEN GİDEN ATLILAR"I BU KEZ "Sakarya TÜRKÜSÜ" TAKİP EDECEK

Törende seyircilerin merakla beklediği bir diğer kategori ise şiirdi. Geçmişte "Önden giden atlılar" şiiriyle birincilik alan ülkede öğrenciler iddialı olduklarını okuduklarını okudukları şiirlerle bir kez daha gösterdi.

Finale kalan Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi öğrencilerden Serane Kencaliyeva okuduğu Necip Fazıl Kısakürek'in "Sakarya Türküsü" adlı şiirle hem salonu hem de jürinin beğenisini kazanmayı başararak, Türkiye'de 21 Mayıs - 31 Mayıs 2008 tarihleri arasında yapılacak olan 6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarına katılmaya hak kazandı.

Şiir dalında finale kalanların belge ve para ödülünü takdim eden Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır buraya çıktığında finale kalan öğrencileri Türkiye'ye davet etmek için plan yaptıklarını; fakat ATM Dalaman Airport Genel Müdürü Hamdi Güvenç'in erken davranarak öğrencileri götürmek için talip olduğunu kaydetti. Çakır, ancak bundan memnuniyet duyduklarını belirterek, "Sponsor marifetiyle destek olanlara teşekkür ediyorum. Bize düşen her vazifeyi sonu kadar yapmaya hazırım" şeklinde konuştu.

Kiev Doğu Dilleri Koleji öğrencileri de büyüklerinin kıyasıya yarıştığı programda sahne alarak okudukları şiir ve şarkılarla gelecekteki olimpiyatlar için şimdiden hazır olduklarını gösterdi.

Salondakilerin merakla beklediği bir diğer yarışma kategorisi ise şüphesiz folklordu. Folklor kategorisinde finale kalmayı başaran Karadeniz Lisesi, Harkov Pedagoji Üniversitesi ve Uluslararası Meridyen Koleji öğrencileri Türk folklorunu Türkiye'de okulları aratmayacak derecede güzel bir şekilde sergiledi. Yarışmada birinciliği Meridyen Okulu öğrencilerinin oluşturduğu folklor ekibi aldı.

Folklor dalında dereceye giren ekiplerin ödüllerini Karagözlüler Tekstil'in sahibi Nüvit Karagözlü takdim etti. Karagözlü bir işadamı olarak bu tur etkinliklerin desteklenmesi ve devam ettirilmesi gerektiğini kaydetti.

MİNİK DERVİŞLERDEN "DEV" SEMAZEN GÖSTERİSİ

Gecenin sürpriziyse minik dervişlerden oluşan Semazen grubuydu. Meridyen ailesinin en küçüklerinde oluşturulan dervişlerin sema gösterisi salondan uzun süre alkış aldı.

Ödül törenin kapanış konuşmasını yapan Uluslararası Meridyen Okulu Kurucular Heyeti Başkanı Mehmet Güler, "Bu gün bizleri bir araya getiren sevgi dili Türkçemiz; ülkeleri, insanları, kültürleri ekonomimizi ve birçok birlikteliği de beraberinde getirecektir. Bu olimpiyatların devam etmesi için az önce civanmertlik gösteren Türkiye'den gelen misafirlerimiz ve burada sponsorluk vazifesi üzerine alan değerli firma yetkililerine teşekkür ediyoruz" dedi.

Şiir dalında finale kalan Milli Tavriya Üniversitesi 3'ncü sınıf öğrencisi Lena Usatenko Cihan mikrofonlarına duygularını; "Ben bugün çok mutlu ve heyecanlıyım. Bu yarışmayı düzenleyenlere teşekkür ediyorum. Burada güzel günler geçirdik. Türkçeye olan sevgim arttı. Sizlere bütün mutlulukları iyi en iyi şeyleri diliyorum" şeklinde aktardı.

Törenin akabinde sahnede hep birlikte şarkı söyleyen Türkçe sevdalıları, daha sonra organizasyon heyeti tarafından verilen resepsiyona katıldı.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious