Ukrayna'dan ABD ziyaretine engel

Ukrayna'dan ABD ziyaretine engel.31262
  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Viktor Yanukoviç'den habersiz ABD ziyaretini engelledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nın Amerikan'ın Ukrayna Büyükelçiliği'ne Yanukoviç'in 3-7 Aralık tarihleride gerçekleştirmesi beklenen resmi ziyaretinin ertelenmesi için nota gönderdiği ortaya çıktı. Bugün Bakanlar Kurulu toplantısında notadan haberdar olan Başbakan Yanukoviç, sert bir dille Dışişleri Bakanı Boris Tarasük'ün kabineyi yönetemeyeceğini ifade ederek Bakana: "Eğer bir sorun varsa, beni önceden haberdar etmeniz gerekirdi" dedi.

Dışişleri Bakanı Tarasük ise ABD'de de yapılacak görüşmelerin içeriği hakkında yasal süre zarfında kendilerine bilgi ulaştırılmadığı için bu tür bir girişimde bulunduklarını kaydetti. Tarasük kendilerinin ısrarla gündem istemlerinin nedenini Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko'nun talimatı üzerine gerçekleştiğini belirtti. Dışişleri Bakanı bunun Yuşçenko'nun Amerika görüşmelerinde ülkenin genel politikasının aksine bir gündem olmaması hassasiyetinden kaynaklandığını ifade etti.

Ukrayna yasaları gereği Yuşçenko tarafından atandan Dışişleri Bakanı Tarasük'ün bu davranışı nedeniyle koltuğu sallanmaya başladı. Viktor Yanukoviç beklemediği bir anda gerçekleşen bu olay karşısında Dışişleri Bakanı'nın görevinden alınması için Ukrayna Meclisi'ne yazılı müracaatta bulunacağını kaydetti.

Daha önce Brüksel'de resmi temaslarda bulunan Başbakan Yanukoviç: "NATO üyeliğine hazır değiliz" şeklinde açıklama yapmıştı. Cumhurbaşkanı Yuşçenko'nun genel siyasetinin aksinde görüş bildiren Başbakan, Ukrayna'nın NATO üyeliğinin ertelenmesine neden olan siyasi krize yol açmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious