Ukrayna'dan Rusya'ya darbe

Ukrayna'dan Rusya'ya darbe.31262
  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Ukrayna Meclisi, Sovyetler içinde bulunduğu 1932-1933 yılları arasında yaşanan açlığı (Golodomor) Ukrayna halkına yönelik "soykırım" olarak kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko'nun 2 Kasım tarihinde Meclis'e gönderdiği yasa tasarısının oylanmasına katılan 435 milletvekilinden 233 milletvekili yaşan açlığın "soykırım" olarak kabul edilmesini yönünde oy verirken soykırımı yasasına Rusya Yanlısı Başbakan Viktor Yanukoviç'in partisinden ise sadece 2 oy geldi. Meclisten 7 oy farkla kıl payı geçen yasanın onaylanmasıyla birlikte soykırımı inkâr edenler Ukraynalıların gururunu incittikleri nedeniyle cezaya çarptırılabilecek.

Cumhurbaşkanı Yuşçenko oylama öncesi yaptığı sert konuşmada Meclis'e sunduğu soykırım yasa tasarısının sadece bir yasa teklifi olmadığının altını çizdi ve mutlak surette kabul edilmesini istediğini belirtti. Masumların ölmesini görmezlikten gelmenin bir ülkenin dilini, ruhunu ve hafızasını satmış olması anlamına geleceği belirten Yuşçenko böyle bir ülkenin yüzsüz ve cansız insanların yaşadığı topraklar olacağını vurguladı. Yuşçenko Rusya Federasyonu yönetimine hitaben Rus halkının insani hasletlerini göstererek soykırımını kabul etmelerini talebinde bulunarak "Komünist rejiminin bütün kurbanı ülkelere sesleniyorum. O rejimin rehinleri kurbanlarıydık ve hep beraber bundan arınmamız lazım" dedi.

Rusya yanlısı Başbakan Viktor Yanukoviç'in partisi tarafından ertelenmeye çalışılan "soykırımı" yasası yerine alternatif hazırladığı "trajik olay" yasa tasarısı geri tepmiş oldu.

Kiev Uluslararası Sosyoloji Üniversitesi tarafından Eylül ayında yapılan kamuoyu yoklamasına göre Ukraynalıların yüzde 65'i (üçte ikisi) 1932-1933 yılları arasında Ukrayna'da gerçekleşen "Açlık Felaketini" Sovyet yönetimine bağlanırken yüzde 11,4'ü doğal afet olarak değerlendirmişti. Yüzde 5'i ise "düşünmek bile istemediğini" belirtiyor. Araştırmaya katılan vatandaşlardan yüzde 12,7'si cevap vermekten kaçınırken yüzde 5,9'u ise "haberim yok" demişti.

Ukrayna'nın ilk Cumhurbaşkanı Leonid Kravçuk tarafından 19 Şubat 1993 yılında kabul edilen kanunla birlikte ülke genelinde açlık ve politik baskı nedeniyle vefat edenler anısına yapılacak bütün etkinlikler yasal hale getirildi. 26 Kasım 1998'de Ukrayna'nın eski Devlet Başkanı Leonid Kuçma tarafından çıkarılan kanunla her Kasım ayının son haftasının Cumartesi günlerini "açlık ve politik baskılar nedeniyle ölenleri anma günü" ilan edildi. Bu yıl ise Yuşçenko, meclise "acil" yasa tasarısı teklifi sunarak bu olayın soykırımı olarak kabul edilmesini istemişti.

AÇLIK FELAKETİ NASIL OLDU?

1932 yılının sonbaharında Sovyet Rusya'nın merkezî yönetimi, ürün ve topraklarını merkezi sisteme vermekte direnen Ukraynalılara karşı bir komisyon kurdu. Ukrayna'da Stalin hükümetinin kararlarını her şey pahasına uygulamaya koyulan komisyon, üretilen ürünleri Sovyet rejiminden sakladıkları gerekçesiyle halkın elinde bulunan un, buğday, et, patates, tohumlar dâhil olmak üzere bütün tarım ürünleri hatta evlerin kilerlerindeki yiyecekleri dahi kendilerine için topladı. Halk bunun sonucunda yiyecek ekmeğe muhtaç, üretim yapamaz, ekemez-dikemez hale geldi. İnsan eliyle sürdürülen iki yıllık kıtlık süresince tarlalar ekilememiş hayat adeta durmuştu. Milyonlarca insanın açlık ve sefaletten öldüğü 1932-1933 yıllarında her geçen dakika içinde 17 insan, her geçen gün içindeyse 25 bin insan acı bir şekilde can verdi.

Bu acımasız Sovyet politikaları sadece Ukrayna'da uygulanmadı. SSCB'nin diğer bölgelerinden Kafkaslar ve Kazakistan gibi birçok bölgesinde gerçekleştirildi.

Bu olanlar karşınsındaysa tarihçiler ikiye bölünmüş vaziyette bir kısmı olaylardan o dönemki Stalin Yönetimindeki Sovyet Rusya'sını sorumlu tutarken bir kısmıysa bu olayların sadece Ukrayna'da değil tüm Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde (SSCB) yaşandığını dile getirerek yaşananları kıtlık olarak nitelendirip konuyu Stalin ve Rusya ile ilişkilendirmekten kaçınıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious