Ukraynalı hacker suçlamaları reddetti

Ukraynalı hacker suçlamaları reddetti.15609
  • Giriş : 04.07.2008 / 20:35:00

ABD'de, ‘erişim kaçakçılığı’ suçundan uluslararası tutuklama kararıyla aranırken, Antalya'da yakalanan Ukraynalı hacker Yastremskıy, Antalya 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmasında, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya genelinde 80 bin kişiyi dolandırdığı iddia edilen Ukraynalı Hacker Maksym Yastremskıy, Antalya'nın Kemer İlçesi Çamyuva Beldesi'nde Simena Club Otel'deki 605 numaralı odasında arkadaşı şüpheli Maxim Turchak ve iki kadın arkadaşı ile birlikte, 24 Eylül 2007'de Antalya Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanmıştı.

Antalya 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen ilk duruşmaya tutuklu sanık Maksym Yastremskıy, yeminli tercüman Nilüfer Kalkan, avukatları Fatih Ardıç ve Türkan Kurtulmaz katıldı. Duruşmada sanık hakkında şikayet dilekçesi veren 12 bankanın üçünün avukatları da hazır bulundu. Sanık avukatlarının şikayetçi bankaların avukatlarının duruşmaya alınmamaları yönündeki istekleri mahkeme heyeti tarafından reddedildi. Duruşma yaklaşık 3 saat sürdü.

Duruşmada, Maksym Yastremskıy'a 12 bankanın müşterilerine ait bilgisayar şifrelerini kırarak, kredi kartı bilgilerini, imzalarını ve özel bilgilerini ele geçirip oluşturduğu web sayfasında 50 ile 150 dolar arasında pazarladığı, bu bilgileri satın alanların da sahte kart düzenleyip alışveriş yapıp para çektikleri iddiasıyla kredi kart bilgilerini satmaktan yargılandığı hatırlatıldı.

Sanık Maksym Yastremskıy ise savunmasında, kendisinin işletme fakültesi mezunu olduğunu belirterek, odalarında bulunan IBM ve ASUS marka bilgisayarların kendisine ve arkadaşına ait olmadığını çalıştıkları Ukraynalı şirketin bilgisayarları olduğunu kaydetti.

Maksym Yastremskıy, “İki bilgisayar da çalıştığımız şirkete ait. Belirtilen bankalarla ilgili işlem yapmadım. Bu suçlamaları kabul etmiyorum. ABD'de hakkımda açılan davayı da bilmiyorum. Ukrayna'da da hakkımda aynı konu ile ilgili dava açılmış haberim yok. Türk bankalarının ismini bilmem Maksim Turchak ile aynı odada kalıyorduk. Bilgisayarlar da çalıştığımız Ukrayna'daki şirkete ait, ben IBM'i arkadaşım ise ASUS marka bilgisayarı kullanıyorduk. Ben Hacker değilim hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. Bankaları zarara uğratacak herhangi bir eylem ve işlem yapmadım” diye konuştu.

“Bilgisayar diski incelendiğinde, kredi kart fiyat listesi vardı. Banka tanımlama bilgisi, kredi kart bilgisi ve siparişi nasıl verileceği bilgisi vardı. Buna ne diyeceksin” sorusuna Maksym Yastremskıy, “Bu bilgisayar bana ait değil bu nedenle sorunuza cevap veremeyeceğim” dedi.

Dava, tutuksuz yargılanan diğer sanık Maxim Turchak'ın Türkiye'deyse mahkemeye getirilmesine, bankaların zarara uğrayan müşterilerinin tespiti ile ne miktarda zarara uğradıklarının tespitine ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilerek 28 Temmuz 2008'e ertelendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious