Ukraynalı haltercide doping çıktı

Ukraynalı haltercide doping çıktı.19653
  • Giriş : 23.08.2008 / 14:58:00

2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda Ukrayna'yı erkekler 105 kiloda halter dalında temsil eden Igor Razoronov'un doping yaptığı tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden (IOC) yapılan açıklamada, Pekin Olimpiyatları'nda Ukrayna'yı halter dalında temsil eden Igor Razoronov'un 18 Ağustos tarihinde yapılan doping kontrollerinden numunelerinin pozitif çıktığı bildirildi. 38 yaşındaki Razoronov, erkekler 105 kiloda mücadelelerini 6. sırada tamamlamış ve madalya kazanamamıştı.

Ukrayna adına bir başka doping skandalına da geçtiğimiz gün heptathlon dalında mücadele eden ve gümüş madalya kazanan Lyudmila Blonska imza atmıştı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Blonska'nın oyunlardan ihraç edildiğini ve madalyasının geri alındığını duyurmuştu.

Razoronov, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda dopingli çıkan altıncı isim oldu. Razoronov ve vatandaşı Blonska'nın yanı sıra, İspanyol bisikletçi Maria Isabel Moreno, Kuzey Koreli atıcı Kim Jong Su, Vietnamlı jimnastikçi Do Thi Ngan Thuong ve 2004 Atina Olimpiyatları'nda 200 metre engellide şampiyonluğa ulaşan Yunanistan'dan Fani Halkia doping yaptıkları gerekçesiyle oyunlardan ihraç edilmişlerdi. Bu isimlerden Kuzey Koreli Kim Jong Su'nun 50 metre havalı tabancada kazandığı gümüş ve 10 metre havalı tabancada kazandığı bronz madalyalar elinden alınmıştı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, şu anada kadar 4 bin 600 doping testinin yapıldığını ve bu rakamın 5 bine ulaşmasını beklediklerini bildirdi. Yeni IOC kurallarına göre, olimpiyatlarda doping yaptıkları kesinleşen sporcular bir sonraki olimpiyatlarda otomatikman yer alamayacaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*