Ukrayna'da Turuncu son!

Ukrayna'da Turuncu son!.31262
  • Giriş : 11.07.2006 / 00:00:00

Ukrayna Parlamentosu bir açıklama yaparak 'Turuncu Koalisyon'un sona erdiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Koalisyon, 22 Haziran'da Bizim Ukrayna Partisi'nin öncülüğünde oluşan 'Turuncu Koalisyon', Sosyalit Parti'nin çekilmesinin ardından çoğunluğu kaybetti. Sosyalist Parti, Bölgeler Partisi ve Komünist Parti'nin yer aldığı Rusya yanlısı bloka geçti. Sosyalist Parti'nin karar değiştirmesinde Parlamento seçimlerinde, parti başkanı Oleksanr Moroz'a Rusya yanlısı Bölgeler Partisi'nin destek vererek seçilmesi etkili oldu.

Parlamento Turuncu Koalisyon'un dağıldığı ile ilgili dokümanları imzaladı. Parlamento aynı zamanda Bölgeler Partisi Başkanı Viktor Yanukoviç'in başbakanlığında Sosyalist Parti ve Komünist Parti'nin yeni koalisyonlarını da onayladı. Böylece "Yeni Birlik" olarak isimlendirilen Rusya yanlısı koalisyon hükümet çalışmalarını hızlandırdı.

Anayasaya göre, 22 Temmuz'a kadar hükümetin parlamentodan güven oyu alması gerekiyor. 450 milletvekilinin bulunduğu Ukrayna Meclisi Rada'da, yeni koalisyondan Bölgeler Partisi'nin 186, Sosyalist Parti'nin 33 ve Komünist Parti'nin de 21 milletvekili bulunuyor.

TİMEŞENKO: "YENİ BİRLİK KOALİSYONUNU TANIMIYORUZ"

Ukrayna turuncu devriminin karizmatik liderlerinden Yulia Timeşenko, sert muhalefet yapacaklarını belirterek, yeni koalisyonun yasal olmadığını iddia etti. Ukayna halkının böyle bir koalisyonun ülkeyi yönetmesi için oy vermediğini savunan Timeşonko, 2004 devrimi ile halkın Batı yanlısı yönetim istediğini açıkça belirttiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious