Ukrayna'ya sopanın ucunu gösterdi

Ukrayna'ya sopanın ucunu gösterdi.9085
  • Giriş : 03.10.2008 / 09:34:00

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Gürcistan'a silah ve askeri personel gönderdiği ileri sürülen Ukrayna'ya tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ukrayna'ya Gürcistan tepkisi.

Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko ile görüşen Putin, daha sonra yaptığı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'yu, adını vermeden Rusya ile Gürcistan arasında Ağustos ayında meydana gelen çatışmadan önce Gürcistan'a silah sağlama izni vermekle suçladı. Bazı Rus yetkililer ile Ukraynalı milletvekilleri, Ukrayna'nın savaştan önce Gürcistan'a silah yardımı yaptığını iddia etmişlerdi.

Putin, Ukrayna askeri personelinin de çatışmada Gürcistan tarafında yer aldığını iddia ettiği açıklamasında, "İnsanlar ve askeri sistemler Rus askerlerini öldürmek üzere kullanıldığında, bu suçtur" dedi. Rusya Başbakanı Putin, silah satışlarının savaş başladıktan sonra da devam etmiş olabileceğini ve bazı silahların Ukraynalılar tarafından kullanıldığını ifade etti.

Ülkesinde bir meclis komisyonunun silah satışlarıyla ilgili iddiaları araştıracağını kaydeden Timoşenko, Ukrayna yasalarına göre yurt dışında silah satışlarından devlet başkanı ve güvenlik kabinesinin sorumlu olduğunu, hükümetinin söz hakkı bulunmadığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*