“Ulaşım AİDS'ten sonra ikinci tehdit”

“Ulaşım AİDS'ten sonra ikinci tehdit”.11135
  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Özbekistan'da faaliyet gösteren Uluslararası Çevre ve Sağlık Teşkilatı (EKOSAN) tarafından "Ulaşım, Çevre ve Sağlık" konulu konferans düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Taşkent'teki Dedeman Türk Oteli'nde düzenlenen ve kentte bulunan bazı yabancı misyon şeflerinin de katıldığı konferansta, uzmanlar, hayattın vazgeçilmezlerinden olan ulaşımın gerekli önlemlerin alınmaması durumunda, çevreyi ve ardından insan sağlığını da hep tehdit eden bir unsur olarak kalacağını söyledi.

Değişik bakanlık, kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra komşu devletlerden de ilgililerin de katıldığı konferansın açılış konuşmasını yapan EKOSAN Başkanı Yusufcan Şadimetov, ulaşımı, dünyada AİDS hastalığından sonra üzerinde durulması ve önem verilmesi gereken ikinci alan olarak gösterdi. Ulaşımın günlük hayatta ve ekonomik kalkınmadaki rolüne işaret eden Şadimetov aynı ulaşımın bir diğer taraftan, yılda binlerce can aldığını ve yol açtığı ekolojik tehditlerle de binlerce insan sağlığını tehdit eder bir duruma geldiğini kaydetti. Şadimetov, "Ulaşımdan çok yönlü, daha iyi faydalanmak ve bunun yanında ekolojik açıdan ulaşımın yol açtığı sağlık tehdidini asgari dereceye indirmek için bu alana birlikte ve işbirliği içerisinde önem vermeliyiz. Tecrübe ve birikimlerimizi paylaşmalıyız." diye konuştu.

Konferansta, ulaşımın özellikle büyük şehirlerde sorun teşkil ettiğine dikkat çeken değer bazı konuşmacılar da, yerel yönetimlerin bu sorunun önüne geçmesi adına alternatif arayışlar içerisinde girdiğini belirtti. Ulaşımın ancak yapılacak kararlı ve uzun vadeli düzenleme ve iyileşmelerle sorun olmaktan çıkartılabileceğini kaydedildi.

Ulaşımda önceliğin demir yolu ve buna bağlı olarak da toplu taşımacılığına önem verilmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, aksi durumda bu hususun gerek kaza ve gerekse yol açtığı ekolojik sorunla insan sağlığını tehdit etmeye devam edeceğine vurgu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious