Ulaşımda bayram telaşı başladı

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Yaklaşan Ramazan Bayramı tatili nedeniyle şehirler arası otobüslerde biletlerin tamamına yakınının satıldığı, hava yolu şirketlerinin ise koltuk kapasitelerini yüzde 100 artırdıkları bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Tüm Otobüsçüler ve İşletmeciler Federasyonu (TOFED) Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla şehirler arası otobüslerde 19 Ekim Perşembe ile 21 Ekim Pazar gününe kadar biletlerin tamamına yakın bölümünün satıldığını söyledi.

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelindeki şehirler arası otobüs terminallerinde yoğunluk yaşanmaya başladığını belirten İlgin, 21 Ekim Pazar gününe kadar hiçbir yere bilet kalmazken, bayram arasındaki günlerde ise az da olsa bilet bulunabildiğini ifade etti. İlgin, bazı otobüs firmalarının yoğunluk nedeniyle ek seferler koyduklarını kaydetti.
İlgin, vatandaşlardan gidiş bileti alırken dönüş için yer ayırtmayı da ihmal etmemelerini isteyerek, “Çünkü, tatile gidişin bir de dönüşü olacak. Bu nedenle sıkıntı yaşamak istemeyenler tedbirini önceden alsın” dedi.
Vatandaşlara, en iyi şekilde hizmet vermek amacıyla 24 saat çalıştıklarını anlatan İlgin, bayram tatili nedeniyle bilet fiyatlarında herhangi bir artışın yapılmadığını, Kara yolu Taşıma Yönetmeliğine göre de fiyatların artırılmasının mümkün olmadığını belirtti.
İlgin, vatandaşları korsan otobüs firmalarına karşı da uyararak, şöyle konuştu:
“Tatili fırsat bilip belgesi ve sigortası olmayan korsan otobüs firmaları türüyor. Otogar yerine mahalle aralarından kaldırılan bu firmalara vatandaşlar itibar etmemeli. Mahalle aralarından kalkan otobüsler şehirler arası seferlere çıkacak donanıma da sahip değil. Vatandaşlarımız, güvenli yolculuk açısından otogardaki firmalarla seyahat etmeye büyük önem versinler.”

HAVA YOLLARINDA DA HAREKETLİLİK

Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu da Ramazan'da iç hatlarda günlük 5 bin olan koltuk kapasitelerini 20-25 ekim tarihleri arasında 10 bin koltuğa çıkardıklarını söyledi.
Koltukların yaklaşık yüzde 80'inin satıldığını belirten Bolukçu, iç hatlarda en çok talep edilen noktaların Antalya ve Adana, dış hatlarda ise KKTC, İspanya, İtalya ve Çek Cumhuriyeti olduğunu ifade etti.
Yoğun talep nedeniyle Antalya, Bodrum, İzmir ve Adana'ya ek seferler koyduklarını anlatan Bolukçu, “Bayram tatili nedeniyle hava yollarına yoğun ilgi var. Bu yoğunluktan yolcuların olumsuz etkilenmemesi için biletlerini bir an önce satın almalarını, uçuş gününde ise en az 1,5 saat öncesinden hava limanlarında olmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious