Ulaştırmadan sonra enerjide de fon hesabı

Ulaştırmadan sonra enerjide de fon hesabı.8351
  • Giriş : 03.03.2008 / 13:16:00

Santral özelleştirme gelirleri tek hesapta toplanacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümet, ulaştırmadan sonra enerjide de bütçe dışı bir harcama kalemi oluşturmaya hazırlanıyor. Özelleştirilecek termik santrallerin gelirlerinin ayrı bir hesapta toplanarak sadece enerji altyapı yatırımları için kullanılması gündemde.

Mali disiplin kıskacında birçok altyapı yatırımına kaynak bulmakta zorlanan hükümet, bütçe dışı fonlara sıcak bakıyor.

2001 yılında yaşanan ekonomik kriz sırasında uluslararası finans kuruluşlarının baskısıyla kaldırılan bütçe dışı fonlar farklı isimler altında da olsa yeniden hayata geçiyor.

Ulaştırma sektöründe özelleştirme gelirlerinin "Ulaştırma Fonu" adı altında bütçe dışında ayrı bir hesapta toplanması için hazırlanan yasa tasarısı bir süredir TBMM gündeminde bekliyor. Şimdi bu fonlara bir yenisinin daha eklenmesi gündemde.

Başbakanlığa gönderilen elektrikte arz güvenliği tasarısına eklenen madde enerji sektöründeki altyapı yatırımları için de benzer bir formül içeriyor.

Buna göre, 2008 yılının en büyük özelleştirmeleri arasında yer alan termik santral özelleştirmelerinin gelirleri bütçeye girmeden Enerji Bakanlığı hesaplarına geçecek.

Bu hesapta toplanacak para yine elektrikte altyapı yatırımlarında yani dağıtımın iyileştirilmesinde kullanılacak. Bu yatırımları bütçe imkanlarıyla yapmakta zorlanan Enerji Bakanlığı, özelleştirme gelirlerini kontrol edecek ve kendisi harcayacak.

Elektrik dağıtımı özelleştirme gelirleri ise yine eskisi gibi özelleştirme fonu aracılığıyla Hazine'ye aktarılacak.

2008 yılında Hamitabat, Orhaneli, Seyitömer, Tunçbilek, Yatağan, Kemerköy, Yeniköy, Aliağa, Kangal, Afşin-Elbistan, Çatalağzı ve Soma termik santrallerinin özelleştirme programına alınması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious