Uleb kuraları çekiliyor

Uleb kuraları çekiliyor.10335
  • Giriş : 07.07.2008 / 16:48:00

Basketbolda ULEB Kupası'nın 2008-09 sezonu kuraları yarın Almanya'da çekilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa Basketbol Ligleri Birliği (ULEB) ve Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği'nin (FIBA)işbirliği yapma kararı almasının ardından formatı değişen ULEB Kupası'nın kura çekimi, Almanya'nın Berlin kentinde gerçekleştirilecek.

FIBA ve ULEB yetkililerin geçen hafta yaptığı toplantının ardından ULEB Kupası ile FIBA'nın 1 numaralı organizasyonu olan Avrupa Kupası “Eurocup” birleştirilirken, bu kupanın isminin “Avrupa Kupası” (Eurocup) olmasına karar verilmişti.

Kupa yeni sezonda çift maçlı eleminasyon sistemine göre 2 ön eleme turu ile yapılacak. İlk ön eleme turunda yer alacak 16 takımdan 8'i 2. ön eleme turuna yükselecek ve bu turda doğrudan oynayacak 8 takımla eşleşecek. 2. ön eleme turu sonunda kalacak 8 takım ise kupanın grup mücadelelerinde doğrudan yer alma hakkına sahip 24 takımla 4'erli 8 grupta olmak üzere eşleşecek ve kupanın “normal sezon” mücadelesi, çift devreli lig usulüne göre sürecek. Bu turda gruplarında ilk 2 sırada yer alan 16 takım, 2. tur gruplarına kalacaklar ve burada da 4'erli olarak 4 grupta eşleşerek yine çift devreli lig usulüne göre mücadele edecekler. Yine gruplarında ilk 2 sırada yer alacak 8 takım ise tek merkezde 3 gün sürecek “8'li finaller”de yer alarak şampiyonu belirleyecekler. Şampiyon takım, sonraki sezon “Euroleague”de yer alma hakkını kazanacak.

Bu arada kupada eleme turlarını FIBA, bundan sonraki turları ise ULEB organize edecek.

Türk takımlarından Beşiktaş Cola Turka ve Türk Telekom, Avrupa Kupası'na direkt katılma hakkına sahip olurken, Galatasaray ise iki ön eleme maçını geçmesi halinde kupada yer alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*