'Ülke üzerinde oyunlar oynanıyor'

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun, Türkiye'nin kalkınma yoluna girdiği dönemlerde ülkenin önüne sürekli terör belasının çıkarıldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Süleyman Demirel'in ilk başbakanlık dönemi olan 1965-1969 sürecinde olduğu gibi kalkınmaya başladığını, ancak bu gelişmenin önünü kesmek için terörün inanılmaz bir boyutta azdırıldığını anlatan Torun, her şeyin bir bedeli olduğunu vurguladı. Diyarbakır'da günlük olarak yayınlanan Olay Gazetesi'ndeki köşe yazısında Torun, ekonomik alanda ortaya çıkan kalkınmanın beraberinde özgürlüklerin yükselen sesini etrafa duyurduğunu belirtti. Türkiye'nin Özal'ın ilk dört yıllık kalkınma hamlesinin meyvelerini özgürlük ve hak taliplerinin akıl almaz eylemleri sırasında hoyratça yediğine dikkat çeken Torun, 1990'lı yıllarda terörün zirveye tırmandığını söyledi.

"Terör pik yaptı. Bırakın ülkenin diğer kesimlerinde yaşayanlar, Güneydoğulular, Diyarbakırlılar ne oluyoruz demeye başladılar. Ülke bölünüyor mu korku ve endişesi herkesi sardı." diyen Torun, şunlara yer verdi: "Bu endişe 'men dekka, dukka' Çalma kapıyı, çalarlar kapını, eden bulur sözünün gereklerini birilerini yerine getirmek zorunda bıraktı. 1992-2002 yi yok sayın. Çünkü bu süreyi kalkınma, hak ve özgürlüklerin yerli yerine oturması bakımından herhangi bir yere koymak mümkün değil. Terörün azdığı yıllar. Şubat soğuklarında envai çeşit filmin çevrildiği acımasız günler. Yani bu ülke son 40 yılda toplam 12 yıl süreyle, başını dertlerden, belalardan, terörden, darbelerden kaldırıp kalkınma, hak ve özgürlükler için yol almış. Evet topu topu 12 yıl. Son 4 yıl, bin bir türlü handikapa rağmen 5'nci yılına girdi. Önü açık. Bu son süreçte de, terör azdırılmak istendi, tutmadı. 10 milyar dolardan fazla parayı Menkul Kıymetler Borsası'ndan çekip gittiler, olmadı. Genelkurmay Başkanlığı'na atanma konusunda, envai çeşit oyun çevirdiler, teamülleri yıkmak, ordu-millet beraberliğine zarar vermek için bir sürü yalan-yanlış tezviratlar yaptılar, Allah'a şükürler olsun başaramadılar. 2007'de anayasal çerçevede Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılsın ve süresi içerisinde genel seçimlere gidilsin, siz o zaman Türkiye'yi görün. Kağnı arabalarına mahkum ülkemin insanı, şimdi uçaktan inmiyor. Evet her şeyin bir bedeli var. Bu işin bedeli de şaşırmamak, şımarmamak. Macera peşine düşmeden, istikrarı muhafaza etmek. Özal'ın ilk dört yılından sonra yaşanan şımarıklık, terörün azmasına, Anayasa kitapçığının havalarda uçuşmasına sebep oldu. Artık imkânsız ama yine de ödüm kopuyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious