Ülkelerin büyüme hızını ne etkiler?

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: "Ülkelerin büyüme hızını müteşebbislerin varlığı belirler" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konya Sanayi Odası (KSO) ve Konya Organize Sanayi (KOS) tarafından düzenlenen ödül töreninde söz alan Başkan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin geldiği noktanın kıvanç verici olduğunu dile getirdi. Bunun aynı zamanda büyümedeki yolun bitmediğinin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin bulunduğu bölgede en deneyimli ülke olduğunu açıkladı.

Afrika ve Asya'da birçok ülke arasında Türkiye'nin en iyi ihrac yaptığını kadeden Hisarcıklıoğlu,bölgedeki toplam sanayi ürünlerinin ihracatının yüzde 65'inin Türkiye'ye ait olduğunu hatırlattı.

Türkiye'de doğalgaz ve petrolün olmamasına rağmen çevre ülkelerle yarıştığını bildiren Hisarcıklıoğlu, "Ortadoğu'daki pek çok ülkenin aksine bizim petrolümüz ve doğalgazımız yok. Ama bu eksikliğimizi girişimci müteşebbislerimiz sayesinde kapatıyoruz. Doğu bloku ülkeleri çökerten, bilinçsizlik, eğitimsizlik, ve kaynaksızlık değil, girişimci orta sınıfın yokluğudur. Almanya ve Japonya daha 20. yüzylın başında son derece gelişmiş girişim kültürüne sahiptiler. Oyüzden iki dünya savaşının yıkıntılarından sonra hemen ayağa kalktılar. Ve bu gün Türkiye yüzde 90'ını sanayi ürünlerinden oluşturduğu 80 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştı. Bu ihracatın yüzde 65'ini de dünyanın en gelişmiş piyasaları olan AB ve ABD'ye yapıyor. Ekonomide dünyanın en büyük 17. ekonomisine sahibiz. Demekki öndeki engeller kalkınca Türk girişimci Şili'den Sibirya'ya kadar dünyanın dört bir yanında başarıyla iş yapıyor." diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu daha sonra Türkiye'de ilk 500 firma içine giren toplam 24 firmaya ödüllerini takdim etti. Mevlana Kültür Merkezinde düzenlenen ödül törenine Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Millet Vekili Hasan Angı, Oda başkanları, yerele yöneticiler ve çok sayıda sanayici katıldı.

Törenin ardından Hisarcıklıoğlu, ödül alan firma yetkilileri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious