'Ülkelerinizden ABD askerlerini kovun'

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

İran Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani, Arap ülkelerine bölgedeki Amerikan üslerinde bulunan Amerikan askerlerini kovmaları ve kendilerine katıma çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Laricani, Dubai'de düzenlenen bir konferansta Arap ülkeleri liderlerine hitaben yaptığı konuşmada, ''ABD'nin bölgenin çıkarlarına karşı ilgisiz olduğunu ve artık işine yaramadığını düşündüğü anda da bölge ülkelerini bir kenara atacağını'' söyledi.

Ali Laricani, izleyiciler arasında Arap ülkelerinin yanı sıra aralarında ABD'nin de bulunduğu başka ülkelerden siyasilerin ve iş adamlarının yer aldığı konferansta, ''bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına ihtiyaç olduğunu ve bunu dışardan yabancı güçler getirilerek değil, bölge içindekilerin kendisinin yapması gerektiğini'' kaydetti.

''Kendi ayaklarımız üzerinde durmalıyız'' diyen Laricani, İran'ın ''barış içinde birlikte yaşama'' arayışında olduğunu ve halen bölgede bulunan Amerikan üsleri yerine bir güvenlik şemsiyesi oluşturulabileceğini söyledi. Laricani, ''İran'ın bütünleşme yoluyla bölgesel istikrarın peşinde olduğu, bölgedeki bütün Müslüman ülkelerin arkasında durduğu'' ifadelerini kullandı.

Arap ülkelerinin İran'ın niyetlerine ilişkin bazı kaygıları için de Laricani, Şii olan İran ile Sünni nüfusun ağırlıkta olduğu komşusu Suudi Arabistan'ın, ABD ya da İsrail'den daha fazla ortaklıkları bulunduğunu söyledi. Laricani, ''bazı ülkeler, İsrail'i unutarak, İran'ı bölge için bir tehdit olarak değerlendiriyor'' dedi.

ABD'nin Orta Doğu'da ''stratejik bir çıkmaza'' saplandığını düşündüğünü söyleyen Laricani, Amerikan politikalarının Irak, Afganistan, Lübnan ve İsrail-Filistin sorununda başarısız olduğunu ve İran ve Suriye'ye yönelik baskıların da iki rejimi de zayıflatmadığını kaydetti.

Laricani, Washington'ın Irak'tan askerlerini çekmeye başlayarak yapabileceği büyük bir politika değişikliğine ihtiyacı bulunduğunu, bunun için de ilk adımın Irak'tan çekilmek için bir takvim vermek olduğunu ifade etti.

Çok sayıdaki Arap ülkesinin, Irak'ta Şii milisleri, Lübnan'da aşırı dinci Şii Hizbullah örgütünü desteklemesi nedeniyle güçlenen bir İran'a karşı endişeleri bulunduğu, ayrıca İran'ın nükleer programına ilişkin kaygı taşıdığına işaret ediliyor. Suudi Arabistan gibi Sünni nüfusun ağırlıkta olduğu bazı ülkelerin de Şii İran ile geçmişten beri ayrılığı bulunduğu, ancak ABD'nin önde gelen müttefiki Kuveyt gibi daha küçük ülkelerdeki uzmanların, geçen aylarda bu ülkelerin ne İran'ı ne de ABD'yi karşılarına almama yoluna gittikleri yorumunu yaptığı belirtiliyor.

Bu yorumları ortaya koyan AP ajansının haberinde, ABD'nin de özellikle İran'ın bölgede etkisinin artma olasılığından endişe ettiği, ancak çoğunlukla herhangi bir Arap ülkesinin ABD ile güvenlik bağlarını kesmesinin pek mümkün görünmediğine inanıldığı değerlendirmesi yapıldı.

Haberde, ancak bazı küçük Körfez ülkelerinin de ABD öncülüğündeki Körfez'de yapılan son tatbikatlara katılmayı, büyük olasılıkla İran'ı karşılarına almaktan çekindikleri için reddettiğine de işaret edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious