Ülkemiz yaşlanma gibi risklere karşı hazırlık yapıyor

Ülkemiz yaşlanma gibi risklere karşı hazırlık yapıyor.10933
  • Giriş : 09.05.2008 / 18:51:00

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Vekili Tahsin Güney, ''Ülkemiz, kısa vadeli gelecekte karşımıza çıkacak olan yaşlanma gibi risklere karşı önceden hazırlık yapıyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güney, Bolu'da yaptığı açıklamada, taşra teşkilatlarını sık sık ziyaret ettiklerini, yönetim kurulunun da bu hafta Bolu'da toplanacağını söyledi.

Bolu'yu bazı uygulamalar için pilot il olarak seçtiklerini belirten Güney, kentte Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı binaların yerlerinin dağınık olduğunu, bunları bir çatı altında toplamayı planladıklarını ifade etti.


''ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER OLACAK''

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile ilgili konuya değinen Güney, şöyle konuştu:

''Bundan sonra gerçekten ülkemiz için çok önemli değişimler olacak. İlk başta tüm vatandaşlarımız, çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın, emekli olup olmadığına bakılmaksızın Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacak.

Aşamalı olarak 18 yaşının altındaki bütün çocuklarımız, anne veya babasının sigortalılık durumu sorgulanmadan, bununla ilgili bir engelle karşılaşmadan sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Bundan sonra da artık emeklilik sistemi, gerek BAĞ-KUR'lular gerek SSK'lılar için, gerekse bundan sonra ilk defa kamu görevlisi olanlar için tekleştirilmiş olacak. Özellikle BAĞ-KUR'lular şimdiye kadar alamadıkları bazı hizmetleri alabilecekler.''

Bunların, sosyal güvenlik alanında toplumsal gelişime yön verecek boyutta gelişmeler olduğuna dikkati çeken Tahsin Güney, ''Ülkemiz, kısa vadeli gelecekte karşımıza çıkacak olan yaşlanma gibi risklere karşı önceden hazırlık yapıyor'' dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu olarak bu değerlendirmeleri yaparken olumlu ve dayanağı olan tepkilerden memnun olduklarını ifade eden Güney, ''Tabii ki ülkemizde insanlarımız, sosyal taraflar kendileri ile ilgili konularda duyarlı olacaklar ve bir şekilde tepkilerini gösterecekler.

Zaten biz Bakanlık ve kurum olarak bu tepkilerin altında bazı gerçekler varsa, tepkilerden yararlandık ve yapı çalışmasında da dikkate aldık.

Hatta Anayasa Mahkemesi tarafından iptal konusu olmayan bir iki maddeyi bile sosyal tarafların talepleri üzerine tekrar değerlendirdik ve Genel Kuruldan bu şekilde geçirdik'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious