Ülkemizde çocuk olmak zordur

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şube Sekreteri Semra Berrak, çocukların iyi yetiştirilmesinin ulusların ortak sorunu olduğunu belirterek, bu ortak sorun için ilk çalışmaların 1923 yılında başladığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İHD binasından bir basın açıklaması yapan İHD Sekreteri Semra Berrak, İsviçre'nin Cenevre kentinde 40 ülkenin delegelerinin Uluslararası Çocukları Koruma Birliği'ni kurduklarını belirterek,"Uluslararası bu kuruluş Birleşmiş Milletler Örgütü'nün kurulmasını izleyen yılda UNİCEF'e dönüştü. Birleşmiş Milletler Örgütü 1954 yılında oy birliğiyle Ekim ayının ilk Pazartesi gününü Dünya Çocuk Günü olarak kabul etti. 21. yüzyıla girerken ülkemizde çocuk olmak zordur. Çocukların çoğu sağlıklı yaşam koşullarına sahip olmadıkları gibi beslenmeden sağlığa, barınmadan eğitime birçok sorunları vardır. Ülkemizde sokakta çalıştırılan ve yaşayan çocuk sayısının her geçen gün arttığı, madde bağımlısı çocuk ve ergenlerin çoğaldığı ortadadır" dedi.

Berrak, "Küreselleşme denilen neoliberal politikalar dünya çapında yaygınlaştırılırken oyuncaklarla oynayacak çocukların payına mayınlar, bombalar düşmektedir.

Dünya silah devlerinin Ortadoğu halklarına yönelik politikaları ve savaş çığırtkanlıkları Afganistan'da, Irak'ta, Filistin'de ve ülkemizde çocukları vurmaktadır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious