Ülkemizin yıllık kan ihtiyacı yaklaşık 1,5 milyon ünite

  • Giriş : 04.09.2007 / 13:09:00

Net olmayan rakamlara göre ülkemizin yıllık kan ihtiyacı yaklaşık 1,5 milyon ünite.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik ModelleriTürkiye Kızılay Derneği Genel Başkanı Tekin Küçükali, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tatil döneminde kan bağışının düştüğüne işaret ederek, "Ülkemizde özellikle Temmuz-Ağustos aylarında bağış oranı yüzde 25-30 azalıyor" dedi.

Küçükali, tek kaynağı insan olan "kanın" çok önemli bir tedavi aracı olduğunu ve tıptaki onca gelişmeye rağmen yerine geçebilecek bir maddenin henüz üretilemediğini vurguladı.

"Gelişmiş ülkelerde nüfusun yaklaşık yüzde 5'i kan veriyor. Türkiye'de ise bu oran yüzde 1,5 düzeyinde" diyen Küçükali, bunun birkaç sebebi bulunduğunu söyledi.

Küçükali, "Net olmayan rakamlara göre ülkemizin yıllık kan ihtiyacı yaklaşık 1,5 milyon ünitedir. Yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 3'ünün düzenli kan bağışlaması, ülkemizin kan ihtiyacını ortadan kaldıracaktır"dedi.

Belli dönemlerde kan bağışının azaldığına işaret eden Küçükali, "Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tatil döneminde kan bağışı düşüyor. Ülkemizde özellikle Temmuz-Ağustos aylarında bağış oranı yüzde 25-30 azalıyor. Bunun en önemli sebebi, bağışçıların tatile gitmesi, düzenli kan alınan işletmelerin personel sayısının düşmesi" diye konuştu.

Küçükali, kan bağışının düşüş gösterdiği bir diğer dönemin ise, Ramazan ayı olduğunu dile getirerek, bu sebeple Ramazan boyunca kan merkezlerinin saat 24.00'e kadar açık tutulduğunu, kan bağış araçlarının özellikle teravih namazı çıkışlarında büyük camiler önünde konuşlandırıldığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious