Ülkenin geleceği demokrasiye endeksli

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin 'bedavacılığa alışanların ve istismarcıların yıllarca sürdürdükleri saadet zinciri düzenini bozduğunu' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokrasiyi içine sindiremeyen bu kesimlerin AK Parti'yi siparişle söylem geliştirmeye zorladığını belirten Başbakan, "Bizler sipariş üzerine kavram üretmeyiz. Sipariş üzerine söylem geliştirmeyiz. Biz yola çıkarken dersimizi iyi çalıştık. Kimse boşuna zihinleri bulandırmaya çalışmasın, boş vehimlere kapılmasın. Türkiye, geleceğini demokrasiye endekslemiştir." dedi.

Erdoğan, AK Parti grup toplantısında ünlü Amerikan dergisi Nesweek'in ortaya attığı 'darbe' söylentilerine cevap verdi. Hükümetin elde ettiği başarıların en önünde Türkiye'nin demokratik ilerlemesinin yer aldığını vurgulayan Erdoğan, bunun aynı zamanda yaşanan değişimin de can damarı olduğunu bildirdi. "Türkiye'yi mazeretli, özürlü, eksik, aksak bir demokrasi anlayışına mahrum ederek alabileceğimiz bir mesafe yoktur." diyen Başbakan, geçmişte yaşanan askerî darbelerden gurur duyulamayacağını, o talihsiz dönemlerin Türkiye'ye neler kaybettirdiğini de iyi hatırlamak zorunda olduklarını kaydetti. Tayyip Erdoğan, varlıklarını demokrasiye bağlı olan siyasetçilerin bunun idrakinde olmadığını savunarak, isim vermeden CHP'yi eleştirdi. Ardından şu uyarıları yaptı: "Kimse boşuna zihinleri bulandırmaya çalışmasın, boş vehimlere kapılmasın, boş vehimlerle uğraşmasın. Türkiye, geleceğini demokrasiye endekslemiştir. Bunun aksine düşünenler kendileriyle baş başa kalacaklardır. Bu ülkede demokrasiyi, millet iradesini içine sindiremeyenler, saadet zincirleri bozulanlardır. Türk siyasetinde Cumhuriyet değerlerimizin, milli-manevi değerlerimizin gölgesine sığınarak hiçbir iş yapmadan geçinme devri artık bitmiştir. Ülkeyi sevmek, Cumhuriyet'e sahip çıkmak ona ancak hizmet etmekle olur." Erdoğan, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı enflasyon rakamlarının doğru olmadığını iddia eden CHP lideri Deniz Baykal'a da şu cevabı verdi: "Siz o rakamlara bakmayın, diyor. Devletin açıkladığı rakama bakılmayacak, beyefendinin kendi tanıtım medya grubunun açıkladığı rakama bakılacak. TÜİK bir açıklama yapacak, sen onu hafife alacaksın, DPT açıklama yapacak, sen bunu hafife alacaksın; kusura bakma da o zaman demek ki hafifin ta kendisi sensin." 1,5 kiloluk armut Erdoğan'ı şaşırttı

AK Parti Bursa Milletvekili Faruk Ambarcıoğlu, grup toplantısı sonrasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 1,5 kg ağırlığındaki Deveci armutunu hediye etti. Kendisine sunulan hediyeye şaşıran Erdoğan, Ambarcıoğlu'ndan meyve hakkında bilgi aldı. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Ambarcıoğlu, 1,5 kiloluk armudu yetiştiren 92 yaşındaki Lütfü Deveci'nin İzmir'de yaşadığını belirterek, "Hasta olmasaydı o da gelecekti." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious