Ülker, Pepsi'nin başkanı Jim Zaza'yı transfer etti

Ülker, Pepsi'nin başkanı Jim Zaza'yı transfer etti.29259
  • Giriş : 15.04.2008 / 09:04:00
  • Güncelleme : 15.04.2008 / 09:28:00

Ülker, Pepsi’nin eski Türkiye Direktörü Jim Zaza’yı transfer etti. Zaza, Ülker’e yönetim kurulu üyeliklerinin yanı sıra grubun pazar-lamadan sorumlu grup başkanı olarak atandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belçikalı lüks çikolata devi Godiva’yı satın alarak bölgesel şirket liginden global şirket statüsüne yükselen Ülker, grubun tüm pazarlama operasyonunu yabancı bir yönetici olan Jim Zaza’ya teslim etti.
Pepsi’nin eski Türkiye Başkanı Jim Zaza, Ülker’e transfer oldu. Zaza, Ülker’e yönetim kurulu üyeliklerinin yanı sıra grubun pazarlamadan sorumlu grup başkanı olarak atandı.
Yıllarca önemli şirketlerde yöneticilik yapan, Türkiye’yi, Türk tüketicisini ve çalışanını yakından tanıyan Zaza daha önce Frito Lay, Black&Decker ve Kodak gibi şirketlerde çalıştı. ABD vatandaşı da olan Zaza, Lübnan’da doğmuş ve yetişmiş. 25 yıllık yöneticilik hayatının son 10 yılını Türkiye’de geçiren Zaza, Türkçe de konuşuyor.

Kodak Türkiye’yi kurdu

Jim Zaza, 1957 Lübnan doğumlu. Zaza, 1981 yılında Kaliforniya Üniversitesi Uluslararası İş İdaresi bölümünden mezun oldu. San Francisco Üniversitesi’nde organizasyon geliştirme konusunda master eğitimi alan Zaza, iş hayatına Eastman Kodak firmasında başladı. Kodak’ta Ortadoğu bölgesiyle ilgili olarak finanstan pazarlamaya, satıştan lojistiğe kadar değişik bölümlerde çalıştı. Daha sonra Kodak Türkiye’yi kuran ekipte yer aldı.

1986-1989 yılları arasında Kodak’ta çalışan Zaza, daha sonra Avrupa’daki Black&Decker’a geçti.

Zaza, 1993’te PepsiCo firmasına katıldı. 1996 yılına kadar PepsiCo’nun Mısır ve Suudi Arabistan sorumlusu olarak çalıştı.
Ardından Uzay Gıda’nın Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Daha sonra Pepsi’nin Türkiye başkanlığını yapan Zaza, geçen kasımda bu görevden ayrıldı.

Elazığlı yabancı

Nereli olduğu sorulduğunda memleketini Elazığ’ın Ergani ilçesi olarak söyleyen Jim Zaza’nın ilginç bir yaşam öyküsü var. Zaza’nın büyükbabası ve babası Elazığ’da doğup büyümüş. Büyükbaba Elazığ’da vefat etmiş. Bu arada babası Lübnan’a yerleşmiş.
Lübnan’da anne ve babasını 16 yaşında kaybeden Zaza, okurken bir yandan da geceleri çalışarak geçimini sağlamış. Çocukluğu ailesinin Türkiye anılarını dinleyerek geçen, 25 yıllık kariyerinin son 10 yılını Türkiye’de geçiren Jim Zaza, Türkiye pazarının dinamikleri ve Türk tüketicisini yakından bilen bir isim olarak tanınıyor.

Türkiye’ye ilk kez 9 yaşında gelen Zaza’nın, özel sohbetlerinde Türkiye ile gönül bağı olduğunun altını hep çizdiği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious