Ülker'in hedefi 10 milyar dolar

Ülker'in hedefi 10 milyar dolar  .8233
  • Giriş : 07.03.2008 / 10:27:00

Dünyaca ünlü çikolata markası Godiva'yı satın alarak küresel marka olma yönünde önemli bir adım atan Ülker grubunun ana şirketi Yıldız Holding, 2008 yılında 10 milyar doların üzerinde ciro hedefliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yıldız Holding Yurtdışı Yatırımlar, İş Geliştirme ve Ar-Ge Grup Başkanı Zeki Ziya Sözen, "2008 için satış hedefimiz 10 milyar dolar ciroyu aşmak.

Başaracağımıza inanıyoruz. Bizce 10 milyar dolar sınırını geçmek, dünyada büyük bir şirket algısı yaratmak için çok önemli. Bunu başaracağız" dedi. Sözen, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen yemekli toplantıda, basın mensuplarına Yıldız Holding'in 2007 mali sonuçlarını ve 2008 hedeflerini anlattı. Yıldız Holding'in son zamanlarda hep satın almalarla gündeme geldiğini hatırlatan Sözen, "Oysa iç büyüme ve sıfırdan yaptığımız yatırımlar, toplam büyümemizin yüzde 90'ını oluşturuyor" dedi.

-"TOPLAM SATIŞLARIMIZ 10.9 MİLYAR YTL'YE ULAŞTI"-

Bisküvi, çikolata, süt, yağ, içecek, bebek mama ve kahve başta olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösteren holdingin 2007 yılında Godiva hariç, satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 21 artışla 10.9 milyar YTL'ye çıkardığını vurgulayan Sözen, aynı dönemde vergi sonrası karın ise 635 milyon YTL olarak gerçekleştiğini kaydetti. Sözen, 2007'de 664 milyon YTL'lik ihracat ve 427 milyon YTL'lik yatırım yaptıklarını, çalışan sayısının ise 25 binin üzerine çıktığını söyledi.

-"2006-2007 ARASINDA YÜZDE 51 BÜYÜDÜK"-

Sözen, bir bakkal dükkanı ile başlayan ve yıllar içinde holdingleşen kuruluşun, kurulduğu 1944 ile 1989 yılları arasında yüzde 8, 1990-1999 arasında yüzde 13, 2000-2007 arasında yüzde 24 büyüdüğünü, 2006-2007 döneminde ise büyüme oranını yüzde 51 gibi rekor bir seviyeye çıkardığını vurguladı. Sözen, "2008 için satış hedefimiz 10 milyar dolar ciroyu aşmak. Başaracağımıza inanıyoruz. Bizce 10 milyar dolar sınırını geçmek, dünyada büyük bir şirket algısı yaratmak için çok önemli. Bunu başaracağız" diye konuştu.

-"YENİ ORTAKLIKLAR VE SATIN ALMALARLA BÜYÜYECEĞİZ"-

Yıldız Holding olarak lojistik, ambalaj ve bilişim sektörlerinde de faaliyet gösterdiklerini ancak öncelikli faaliyet alanlarının her zaman gıda ağırlıklı hızlı tüketim sektörü olduğunu belirten Sözen, "Tabi bunun dışındaki alanlara da açığız. Bizim ana işimiz hızlı tüketim. İç büyüme, ortaklıklar ve yeni satın almalarla hızla büyümeye devam edeceğiz. İtibarı yüksek ve büyümeye açık firmalarla ortaklık kurmak isteriz" dedi. Sözen, "sağlıklı gıda" olarak tanımlanan her kategoride yatırım yapabileceklerini, ev ve kişisel bakım alanında da yavaş ama sağlam adımlarla ilerleyeceklerini dile getirdi.

-"2008'DE İŞLERİMİZDE YAVAŞLAMA OLMAYACAK"-

Sözen, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. "Ekonomide bir yavaşlama görülüyor. Sizin 2008 beklentiniz nedir?" sorusuna karşılık, "2008 beklentimiz yavaşlama üzerine kurulu değil" diyen Sözen, 2008 için dolar bazında ciro hedefinde bir büyüme öngördüklerini, finansal açıdan güçlü bir kuruluş olarak uzun döneme odaklandıklarını dile getirdi. Sözen, "Emergency-7 (E-7) ülkelerinin G-7 ülkelerini geçeceğinin konuşulduğu bir dönemde, kısa vadeli problemleri düşünmemeyi tercih ediyoruz. İşlerimizde bir yavaşlama yok" dedi.

-"ŞİRKETLERİ KADEMELİ OLARAK HALKA ARZ EDECEĞİZ"-

Sözen, Ülker Çikolata ile gündeme gelen holding bünyesindeki şirketlerin halka arz edilip edilmeyeceğine ilişkin bir soruya da, şöyle yanıt verdi: "Ülker Çikolata'yı ilk yarıda halka arz etme planımız sürüyor. Öncelikle şirketlerimizin kademeli olarak halka arz edilmesi gündemde. Holdingin halka açılmasını ise daha sonraki bir aşama olarak düşünüyoruz. Tabi şirketlerimizi tek tek halka arz edeceğimizi söylemiyoruz. Halka arzı, hızlı bir kaynak oluşturma enstrümanı olara görmüyoruz. Şirketlerimiz hazır oldukça, zamanı geldikçe halka arzlar olacaktır." Gazetecilerin "Godiva'yı satın aldıktan sonra, Ülker ve Yıldız Holding isimlerini daha çok öne çıkarmak mı istiyorsunuz?" şeklindeki sorularına karşılık ise Sözen, Ülker'in Türkiye'de en çok akılda kalan ikinci marka olduğunu hatırlatarak, "Tabi Ülker, Yıldız Holding markalarından bir tanesi. Bünyede bu kadar çok marka olunca Yıldız Holding'in ön plana çıkması doğal" dedi.

-"ÜLKER İLE BÖLGESEL, GODIVA İLE KÜRESEL GÜÇ OLACAĞIZ"-

Holding cirosunun yüzde 80'inden fazlasının gıdadan elde edildiğine dikkat çeken Sözen, önümüzdeki dönemde Ülker olmadan ayakta duracak birçok marka yaratacaklarının altını çizdi. Sözen, "Ülker şu anda bölgesel şirketler liginde çok önemli bir konumda. Dünya şirketi olmak tabi ki her kuruluşun arzusudur. Godiva zaten bu doğrultuda atılmış önemli bir adım. Ülker ile bölgesel, Godiva ile küresel güç olmayı hedefliyoruz. Türkiye'nin kalbini kazandığımız gibi, belki de dünyanın da kalbini kazanırız" diye konuştu.

-"PERAKENDE SEKTÖRÜNE GİRMEYİ DÜŞÜNMÜYORUZ"-

Sözen "Perakende sektörüne girmeyi düşünüyor musunuz?" sorusuna ise, "Perakendecilik eskiden beri pek olmadı. Sadece bazı küçük ortaklıklar söz konusuydu. Bizim toplu tüketim (cash and carry) şirketimiz var, ama o da zaten müşterilerimize hizmet veriyor yalnızca. Yani bunu farklı bir konseptte görüyoruz" yanıtını verdi. Sözen, Godiva'nın satın alımında öz sermaye mi yoksa kredi mi kullanacaklarına ilişkin bir soruya karşılık ise, "Godiva'nın satın alımını 3 ay içerisinde yaparız demiştik. İnşallah 3 ay içinde de bitirmiş olacağız. Böyle bir satın almayı hiçbir şirket sadece öz sermayesi ile yapamaz, verimli olmaz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious