Ülker'le Eti'nin paylaşamadığı kek

Ülker'le Eti'nin paylaşamadığı kek .29762
  • Giriş : 21.07.2007 / 18:21:00

Eti, Yargıtay kararıyla Brovni ismini tescilledim derken Ülker, öyle bir karar yok dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eti Bisküvileri, Yargıtay 11'inci Hukuk Dairesinin, ''Browni ETİ'nin markasıdır, Browni ibareli marka tescil edilemez'' hükmü ile konuya ilişkin davayı en üst düzeyde karara bağladığı bildirdi.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, ETİ'nin, 1986 yılında kendi adına tescil ettirdiği Browni markasının rakip firmalar tarafından kullanımını önlemek amacıyla başlattığı hukuk mücadelesini kazandığı belirtilerek, bundan böyle hiçbir kuruluşun ''Browni'' ''Brownie'' ve benzeri bir markayı ürünlerinde kullanamayacağı kaydedildi.

Açıklamada, 2003 yılından itibaren, ıslak kek pazarındaki hızlı büyüme grafiği sonucunda, diğer kuruluşların da ''Browni'' adını kullanarak üretim yapmaya başladığı hatırlatılarak, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin davayı ETİ lehine sonuçlandırdığı ve Ülker Çikolatalı Brownie marka başvurusunun iptaline karar verdiği ifade edildi.

Ancak Türkiye'nin en büyük bisküvi üreticilerinden Ülker grubu, Browni markasıyla ilgili Yargıtay'ın vardığı karara ilişkin, ''Yargıtay kararında hiçbir şekilde 'Browni, Eti'nin markasıdır' denilmemektedir'' açıklaması yaptı.
Ülker'den yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi: ''Browni markası hakkında verilen Yargıtay kararında hiçbir şekilde 'Browni, ETİ'nin markasıdır, Browni ibareli marka tescil edilemez' denilmemektedir. Yargıtay kararında sadece Ülker çikolatalı Brownie markasının Eti Gıda'ya ait Browni markasına benzediği belirtilmektedir. Söz konusu Yargıtay kararında Browni ibaresinin tek başına Eti adına tescil edilip edilemeyeceği hususunun bu davanın konusunu teşkil etmediği, bunun ayrı bir davada incelenmesi gerektiği belirtilmiştir.

Bu yönde tarafımızca açılan dava, Eskişehir Asliye Ticaret Mahkemesinde halen devam etmektedir. Dolayısıyla, Brownie markası ile ilgili nihai karar Eskişehir Asliye Ticaret Mahkemesinde görülmekte olan davanın sonucunda verilecektir. Hukuki süreç halen devam etmektedir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious