Ülkesinden utanan başkan!

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00

Çeçenistan Başkanı Ali Alhanov, ülkesinin isminin olumsuz çağrışımlara neden olduğunu belirterek ilginç bir öneride bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnterfaks ve RIA Novosti’nin haberine göre Alhanov, "Çeçenistan isminin olumsuz bir havası var, olumsuz hisleri çağrıştırıyor ve yasal temeli de bulunmuyor" dedi. Alhanov, "Çeçenler ve Çeçenistan’da yaşayan diğer etnik gruptakiler kendi cumhuriyetlerini bu şekilde adlandırmıyorlar. Nohçi Cumhuriyeti seçeneklerden biri" diye konuştu. Alhanov, "Daha önce Çeçenler cumhuriyetlerini böyle adlandırıyorlardı" diyerek bu ismin kullanılmasını önerdi. Alhanov, isim değişikliği konusunda çalışmalarda bulunması için basın ve enformasyon bakanına talimat verdiğini söyledi.

"Nohçi" Çeçen dilinde Çeçenlerin kendilerini adlandırdıkları bir kelime. Etnograflarsa, Çeçenlerle yakın etnik ve dilsel akrabalığı olan İnguşların hepsini birlikte "Vainah" olarak tanımlıyorlar. 1990’lardaki kısa dönemli fiili bağımsızlık esnasında ayrılıkçı liderler bölgeye "İçkerya Çeçen Cumhuriyeti" ismini vermişlerdi. Bazı dil bilimciler, Çeçenistan isminin, Çarlık askerlerinin yerel halkla ilk kez karşılaştıkları Kuzey Kafkasya’daki bir köyden geldiğini düşünüyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious