Ülkesini değil kendini düşünmüş!

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

İsrail Genelkurmay Başkanı, Lübnan savaşı başlamadan önce hisse senetlerini elden çıkarmış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail'in Maariv gazetesi, Dan Halutz'un Lübnan'a saldırıların başladığı gün hisse senetlerini sattığını öne sürdü. Gazetenin haberine göre Halutz, 2 İsrail askerinin kaçırılmasından 3 saat sonra yatırım danışmanını arayarak tüm hisse senetlerini satmasını istedi. Böylece Halutz'un, 120 bin Şekel (yaklaşık 40 bin YTL) değerindeki hisse senetleri savaş başlamadan önce elden çıkarılmış oldu. Tel Aviv borsası savaşın başlamasından sonraki 2 gün içerisinde yüzde 8 oranında değer kaybetmişti.

Maariv'te çıkan haberin ardından İsrail Ordusu'nda utancın yayıldığı yorumunu yapan Yedioth Ahronoth gazetesi de Halutz'a yakın kaynakların haberi doğruladığını yazdı. İsrail Ordusu'nun konuyla ilgili yazılı açıklamasında ise "Genelkurmay Başkanı, ailesinin malî işlerini herhangi bir İsrail vatandaşı gibi yönetmektedir" denilirken, gazetelerde çıkan haberleri yalanlanmadı. Açıklamada, "Genelkurmay Başkanı, İsrail vatandaşlarını korumak için gece-gündüz çalışmaktadır. Kişisel meselelerini tecessüs etmek doğru değildir" ifadeleri kullanıldı.


İsrail yasalarına göre, kamuya açık olmayan şirket bilgilerinden borsada işlem yapmak için kullanmak suç sayılıyor. Devlet kuruluşlarından alınan bilgiler ise bu kapsamda değerlendirilmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious