'Ülkesini seven, çocuk doğursun'

'Ülkesini seven, çocuk doğursun' .12974
  • Giriş : 13.09.2007 / 11:09:00

Her yıl 700 bin kişi azalan 142 milyonluk Rusya, ekonomik büyümesinin önündeki en büyük engel olarak gördüğü nüfus sorununa çözüm arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İkinci çocuk sahibi olan ailelere 10 bin dolar nakdi yardım, dışarıda yaşayan Rusların ülkeye getirilmelerinin teşvik edilmesi, sağlık alanında yapılacak iyileştirmelerle ölüm oranlarının düşürülmesi gibi bir dizi önleme bir yenisi eklendi. Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir Lenin'in memleketi Ulyanovsk bölgesinde, 'Rusya Günü'nde bir vatansever doğur' kampanyası başlatıldı. Valilik, 12 Haziran 1990'da kurulan Rusya Federasyonu'nun 13. yıldönümünde çocuk sahibi olacak ailelere, otomobilden nakit yardımına ve gıda çeklerine kadar çeşitli hediyeler verecek. Ayrıca 12 Haziran'a kadar evli çiftlere yönelik çocuk sahibi olmanın getireceği faydaları anlatan seminerler düzenlenecek.

Tüm çabalara rağmen olumlu bir gelişme sağlanamamasından endişe eden yetkililer her fırsatta doğum için teşvikte bulunuyor. Moskova'da yapılan Dünya Sosyal Güvenlik Forumu'na katılan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Medvedev, herhangi bir ilerleme sağlanamazsa Rusya nüfusunun 2025 yılına kadar 27 milyon azalacağı ve 115 milyona düşeceği uyarısını yaptı. Medvedev "Bazı bölgelerde şimdiden yaşanmaya başladığı gibi çalışan sayısı her geçen gün azalacak. İstihdam kaybı ile birlikte çalışanlar üzerindeki vergi yükü de artacak. Bu da uluslararası alanda rekabet gücümüzü zayıflatacak." dedi. Uzmanlara göre nüfusun kendisini yenileyebilmesi ve artış sağlamadan sabit kalabilmesi için en az 2,1 doğurganlık oranı olması gerekiyor. Bunun altına düşüldüğünde nüfus kaybının yaşanması kaçınılmaz. Rusya'da bu oran 1,17'lerde.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious