Ülkeyi masa başında yönetmiyoruz!

  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayip Erdoğan çeşitli açılışlar için geldiği Siirt'te birlik mesajları verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Herkesin kaderinin tek tek birbirine bağlı olduğunun hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Hepimizin tek tek kaderi, yavrularımızın yarını Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğine bağlı olduğunu söyledi.

Sık sık 'vatan' vurgusu yapan Başbakan Erdoğan, herkesi bayrak, vatan ve istiklaline sonuna kadar sahip çıkmaya çağırdı. Erdoğan konuşmasında vatanın değerini bilmekle, bu dünyada şeref ve izzet içinde yaşamak arasında benzerlik kurdu.

BAŞBAKAN, SİİRT'TE 'TEŞEKKÜRLER ENİŞTE' PANKARTLARI İLE KARŞILANDI

Başbakan Erdoğan birçok farklı alanda hizmet veren 22 tesisin birden açılışı için yapılan törende 'Teşekkürler Enişte' pankartıyla karşılandı.

Siirt Gazi ve Şehit Aileleri Federasyonu Başkanlığı'nın meydanda asılı bulunan "Şehit ve ailelerine sahip çıktığınız için teşekkürler" pankartı da dikkat çekti.

Gamze Eryeşil isimli bir çocuk Erdoğan'a Siirt seccadesi hediye etti. Erdoğan'da Gamze'ye bir bebek verdi. Kürsüye de 'Siirtlilerin Eniştesi' anonsuyla çağrılan Erdoğan, artık geçmişin sıkıntılarının bir bir ortadan kalktığını söyledi.

Gayretlerinin sonucunu almaya başladıklarını dile getiren Başbakan, "Kim derdi ki Allah aşkına Siirt'in en ücra köşesinde yavrularımız bilgisayar labaratuvarlarında eğitim alacak. Bugün bu var."diye konuştu.

Eğitim ve sosyal sorunların çözülmeye başladığından söz eden Erdoğan şöyle devam etti: "Ama bunları hazmedemeyenler var. Biz bunları insani bir görevle yapma bilincindeyiz. Türkiye büyüyor gelişiyor. Bütün alanlarda geçmişle kıyaslanamayacak derece bir büyüme olduğunu görüyoruz. Türkiye'nin önü aydınlıktır. Bazıları bu aydınlıktan istikrar ve güven ortamından rahatsız olsa da milletim elde ettiği bu ortamı koruyacaktır. Zira bu aziz millet kendisine hizmet edenleri de sadece laf üretenleri de gayet iyi biliyor. Kimse milletimizin vefasız olduğunu unutkan olduğunu ifade edemez. Kendilerini fildişi kulelerden seyretmiyoruz, her zaman yanlarındayız. Siyaseti laf üretmek için değil iş üretmek için yapıyoruz."

Politikalarını çatışma ortamı üzerine kurmak isteyenlerin döneminin artık kapandığını savunan Başbakan Erdoğan, milletimin kardeşliği, huzuru ve istikrarını bozmak isteyenler bulunduğuna dikkat çekerek şu uyarılarda bulundu: "Bölücülük bozgunculuk yapanların artık siyaset sahnesinde yeri yoktur, olmamalıdır. Biz kaderini birbirine bağlamış, idealleri bir ve beraber bir milletiz. Bu birlik tablosunu bozmaya hiçbir kimse muktedir olamaz. Hepimizin tek tek kaderi, yavrularımızın yarını Türkiye Cumhuriyetinin geleceğine bağlıdır. Geçmişin ne ihmalleri ne de suistimalleri artık geleceğimizi karartmayacaktır. Siirt'in kaderi Edirne'ye, Bitlis'in kaderi Muğla'ya, Diyarbakır'ın kaderi Trabzon'a, İstanbul'a Bursa'ya sımsıkı bağlıdır. Bu ülkenin bütün evlatları bizim evlatlarımızdır. Bütün çabamız çocuklarımızın huzuru ve müreffeh bir Türkiye içindir. Farklılıklarımızı zenginlik bilerek hepimiz bayrağımıza, vatanımıza, istiklalimizi sonuna kadar sahip çıkacağız. Bu dünyada izzetle, şerefle yaşamak için bayrağın, vatanın, istiklalin değerini en iyi biz biliriz. Bunun için vatan kavramını vatandaşımızı güçlendirerek insanlarımızın hayat standardını yükselterek anlamlı kılmaya çalışıyoruz. Şu içinde bulunduğumuz birliktelik sayesinde bütün sorunları aşacağız."

Başbakan olduktan sonra dokuzuncu kez Siirt'e geldiğini hatırlatan AK Parti Genel Başkanı, Türkiye'deki bütün illeri gezdiğini ve en az gezdiği ile 2 kere gittiğini kaydetti. Bu ziyaretlerin turistik amaçlı olmadığını dile getiren Erdoğan, Ankara'ya mahkum bir anlayış gütmediklerini ifade etti.

"Türkiye AK Parti iktidarıyla alışkanlıkların partisi olmadığını ortaya koymuştur."diyen Erdoğan, aynı yerde durmadıklarını anlatırken şu örneği verdi: "Atı alan Üsküdar'ı geçti. Buz de süratle Üsküdar'ı geçmek zorundayız. Bazıları 30 yıl önce ne söylediysem aynı noktadayım diye övünüyor. Biz değiliz. Biz yeni şeyler ortaya koymanın gayretindeyiz."

Siirtlilerden yapılan çalışmalara sahip çıkmalarını da isteyen Başbakan, "Enişteniz olarak söylüyorum. Geçen gelişimde Kızlar Tepesi'ne yapılan parkın olduğu yerde demirliklerin korkuluklarına varıncaya kadar sökülmüştü. İçim yanarak gördüm. Bu sefer bi defa daha inceleyeceğim. Tekrar yenilendi. Buralara hep beraber sahip çıkacağız. Bunlar öyle kolay elde edilmiyor. Hep birlikte sahip çıkarsak şehirlerimizin üzerimizdeki hakkını da yerine getirmiş oluruz." dedi.

Konuşmaların ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığı Güres Caddesi'nde yürüyüş yapıldı. Tören alanında bulanan balonlara saldıran çocuklar, balon izdihamı yaşandı. Balonlara hücum eden çocuklara, alanda bulanan polis müdahale etmek zorunda kalarak balonların ipini keserek, alanda bulanan çocukları dağıttı.

Hızını alamayan çocuklar Güres Caddesi'nde bulanan ve içi balon dolu büfeye giererek balonların darmadağın edip, patlattı. Erdoğan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e teşekkür etti.

Bu arada Başbakan Erdoğan Cuma namazını da Abdülhakim Sancak Camii'nde kıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious