Ülkü Ocakları: Provokasyonlara gelmeyeceğiz

Ülkü Ocakları: Provokasyonlara gelmeyeceğiz.25258
  • Giriş : 25.04.2008 / 18:44:00

Mimar Sinan Güzel Sanatlar okulunda sağ ve sol görüşlü öğrenciler arasındaki gerginlik bugün de sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akşam saatlerinde açıklama yapan üniversitedeki ülkücü öğrenciler, provakasyonlara gelmeyeceklerini söyledi. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı üniversite önünde basın açıklaması yapan öğrenciler, olaysız dağıldı.

Sağ ve sol görüşlü öğrenciler arasında salı günü patlak veren olaylar, bugün de devam etti. Öğle saatlerinde sol görüşlü öğrencilerin rektörlük binası önünde basın açıklaması yaparak içeri girmek istemeleri sırasında, kendilerine kimlik soran güvenlik görevlileri arasında yaşanan arbedenin ardından çıkan olaylara polis müdahale etmişti. Öğrencilerin kimliklerini ibraz ederek içeri girmelerinin ardından akşam saatlerinde okul önünde bir grup sağ görüşlü öğrenci toplandı. Grup, Salı günü yaşanan olaylar hakkında rektörle görüşen arkadaşlarının üniversiteden çıkışını bekledi.

Akşam saatlerinde üniversiteden çıkan grup adına bir basın açıklaması yapan İstanbul Ülkü Ocakları İl Başkan Yardımcısı Avukat Hakan Çatak, son günlerde Mimar Sinan Üniversitesi'nde Türk milliyetçisi öğrencilere karşı provakasyonlar yapıldığını söyledi. Çatak, "Üniversitede Türk milliyetçileri aşağılanmakta, Türk milliyetçilerine yönelik, ülkeyi karıştırmaya yönelik, ülkenin huzurunu, ferahını, sakinliğini bozmaya yönelik dış mihraklı bölücü grupların oyunları gerçekleştirilmekte. " dedi.

Türk milliyetçisi, üniversiteli ülkücü öğrenciler olarak bu provakasyona asla gelmeyeceklerini belirten Çatak, "Her ne olursa olsun bu provakasyonlara katılmayacağız. Sakinliğimizi, huzurumuzu, refahımızı bozacak hareketlerden kaçınacağız, bu hareketlerden uzak duracağız. Yalnız kamuoyunun bilinçlenmesi açısından söylüyoruz ki, üniversitelerimizde Türk milletçilerine yönelik bir takım saldırılar söz konusudur. Memleketimizi seviyoruz, bu oyunlara gelmeyeceğiz. Bu bilince, bu şuura erişkin olan Türk gençliği olarak bu oyunların her zaman karşısındayız, kesinlikle pirim vermeyeceğiz." şeklinde konuştu.

Salı günü ve sonrasında yaşanan olaylarla ilgili üniversite rektörü ile görüştüklerini ifade eden Çatak sözlerini şöyle sürdürdü: "Okulda yaş provakasyonları, kardeşlerimize yönelik saldırıları anlattık, izah ettik. Kendiside sağolsun saygıyla dinledi bizi. Sorunlarımızı hukuki yönden çözeceğimiz yönünde mutabık kaldık. Zaten biz de hukuki süreci başlattık. Cumhuriyet başsavcılığımıza, dekanlığımıza ve rektörlüğümüze dilekçe ile başvurduk. Bu sorunların çözüme kavuşturulmasını gerektiğini dile getirdik."

Üniversitedeki olayların 3 gün önce merkez kampüs karşısındaki bir kafede arkadaşlarının yasa dışı sol örgüt mensuplarının bir saldırısı ile başladığını hatırlatan Çatak sözlerini şöyle bitirdi: "Olaylar bugüne kadar geldi. Üniversite içinde maalesef sınavlara girememe durumunda olan öğrenciler var. Hatta birtakım fiziki saldırılara maruz kalan öğrenciler var. Bunların sıkıntılarının giderilmesine yönelik okul yönetimi ile bir görüşmemiz oldu. Olumlu geçti. Bunları asla ve asla pirim vermeyeceğiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious