Ülkücülerin yürüyüşünü jandarma provoke etmiş

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Kocaeli’nde geçtiğimiz cumartesi günü, bazı işyerlerinin camlarının da kırıldığı olayların ardından ülkü ocaklarınca düzenlenen yürüyüşte olay çıkartmaya çalışan kişinin jandarma erbaş olduğu açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son günlerde Kocaeli’nde tırmanan sağ-sol olayları nedeniyle gençler arasında gerginlikler yaşanmış, bazı işyerlerinin de camları kırılmıştı. Olayların durması için güvenlik güçleri önlem almaya çalışırken, cumartesi günü Ülkü Ocakları Kocaeli Şubesi tarafından yapılmak istenen protesto yürüyüşünün ortalığı karıştıracak bir provokasyona sahne olması son anda önlendi. Söz konusu yürüyüş nedeniyle Kocaeli Üniversitesi yerleşkesi güzergâhında geniş güvenlik önlemleri alan polis ekipleri, yürüyüşe izin vermeyerek sadece basın açıklaması yapılmasını istedi. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ülkü Ocakları Başkanı Uğur Sevim’in açıklama yaptığı bir sırada kalabalığın arka tarafı karıştı. Alkollü olduğu belirtilen bir kişinin zafer işareti yaparak Türk bayrağına vurduğunu gören göstericiler söz konusu kişinin üzerine yürüdü. Olay yerinde emniyet güçleri tarafından hızla götürülen kişinin Kocaeli’nde yayın yapan yerel gazetelerde İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli astsubay S.G. olduğu yazıldı. İlk başta kendileri ile alakası olmadığı yönünde açıklama yapan İl Jandarma Komutanlığı, basının konunun üzerine gitmesi sonucu bugün Kocaeli Valiliği kanalı ile bir açıklama yaparak S.G.’nin kısa dönem erbaş olduğunu açıkladı. Vali Vekili Necmettin Kalkan imzalı açıklamada şu sözlere yer verildi: “Cumartesi günü İl Jandarma Komutanlığı’nda izinli olarak ilk defa şehir merkezine sivil kıyafetle çıkan kısa dönem bir erbaşın kapalı bir mekandan çıktığında tesadüfen yürüyüş yapan grupla karşılaştığı, devamında grup tarafından yanlış anlaşılmadan dolayı erbaşın tartaklandığı tespit edilmiştir.” Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, erbaşın alkollü olduğunu açıklarken, olay yerinde bulunan gençler ise S.G.’nin aralarına girerek kendilerine ve bayrağa hakaret ettiğini söyledi. Alınan bilgiye göre İl Jandarma Komutanlığı’nın S.G. hakkında soruşturma başlattığı belirtildi.

Konu ile ilgili dün Kocaeli Ülkü Ocakları tarafından da bir açıklama yapıldı. İkinci Başkan Sertaç Özdemir tarafından yapılan açıklamada provokasyona gelmediklerini söyledi. Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Basın açıklaması yapılırken ismini ve işini sonradan öğrendiğimiz aşırı alkollü olduğu emniyet tarafından tespit edilen vatandaşın kortejin arkasında bulunan gençlerimize ve ellerinde bulunan Türk bayrağımıza yapmış olduğu sözlü ve fiilî saldırı sonucu ufak çapta yaşanan arbedenin ülkücü yetkililer tarafından son anda engellenip sarhoş vatandaş emniyet güçlerimize teslim edilmiştir.”

Kocaeli’ndeki olaylar, geçtiğimiz hafta salı günü başladı. Kocaeli Üniversitesi öğrencisi Bülent İşbilir’in (24) ülkücü olduğu ileri sürülen bir grup tarafından bıçaklanmasını protesto eden sol görüşlü öğrenciler, 23 Şubat Perşembe günü Anıtpark Yerleşkesi’ne yürümüştü. Aynı akşam da karşıt görüşteki yaklaşık 40 kişilik grup, sol görüşlü öğrencilerin gittiği Mehmet Sadık Efe Parkı’ndaki 4 kafeyi basmış, işyerlerinin camlarını kırmıştı. Olayla ilgili gözaltına alınan 12 kişi çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakılırken olaylar durulmadı. Cumartesi günü sol görüşlü öğrencilerin yürüyüşüne karşılık vermek isteyen ülkücü grup, Kocaeli Ülkü Ocakları önünde toplanarak Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Yerleşkesi’ne yürüyüş yapmak isterken olay sarhoş olduğu belirtilen bir kişi tarafından provoke edilmişti.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious