Ülser bakterisinin geçmişi 600 bin yıllık

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Ağrılı mide ülserlerine yol açan bakteri ile insanın ilişkisinin 60.000 yıl eskiye dayandığı belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ülsere yol açan ve "Helicobacter" olarak bilinen bakterinin izini süren bilimciler, bugünkü insanın 60 bin yıl önce Afrika'dan dünyaya yayılması sırasında, bakterinin de insanların sindirim sistemi içerisinde yayılmış olduğunu belirledi.

Cambridge üniversitesinden Dr. Francois Balloux, insanın ve Helicobakter'in binlerce yıldır birlikte geliştiklerini, başlangıçta belirli insan gruplarıyla sınırlı bakterinin, giderek yaygınlaştığını belirtti.

Balloux, Reuters'a yaptığı açıklamada, ''bu bakterinin yol açtığı enfeksiyonun çok eski dönemlere, hatta Afrika'dan göç dönemlerine dayandığına artık tamamen eminiz'' dedi.

Bu bakterinin insanla ilişkilerini belirlemek amacıyla yapılan uluslararası araştırmalarda İngiltere, Almanya, ABD, Fransa, Güney Afrika ve İsveç'ten bilimciler yer aldı. Bu araştırmalarda hem bakterinin, hem de insanın DNA'ları incelenerek sonuçlara varıldı. Araştırmalar sırasında, bakterinin dünyaya nasıl yayıldığının anlaşılmasını sağlayacak bilgisayar simülasyonlarından da yararlanıldı.

Bu bakteri günümüzde, dünyadaki insan nüfusunun yarısından çoğunda bulunuyor. Bakteri her insanda ülsere yol açmayabiliyor, farklı mide sorunlarına neden olabiliyor.

Bakteri, antibiyotik tedavisiyle ortadan kaldırılabiliyor.

Çalışmaya katılan bilimcilere göre bu araştırmalar insandaki ülser sorununun kökenlerinin anlaşılmasını sağlamakla kalmıyor aynı zamanda insanın göç haritasının çıkarılması konusunda da yeni olanaklar sunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious