Ulu Cami, yanma tehlikesi atlattı

  • Giriş : 16.02.2009 / 14:04:00

Türk İslam mimarisinin en önemli eserlerinden olan Bursa Ulu Cami, batı kısmında bulunan tarihi Medrese Hanı'nda meydana gelen yangın nedeniyle büyük tehlike atlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ulu Cami'nin batı yakasında bulunan bir restorantta çıkan yangın kısa sürede büyüyerek çatıyı sardı. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı iki itfaiye aracı yangına müdahale etti. Yangının diğer dükkanlara ve hanın tamamına sıçramasına izin vermeyen itfaiye ekipleri, çatının üstündeki bacayı kırarak yangını kontrol altına alabildi. Çevre esnafı ve vatandaşlara büyük bir korku yaşatan yangında ızgara dükkanında küçük çaplı zarar meydana gelirken, diğer dükkanlarda ise herhangi bir hasar oluşmadı.

Vatandaşlar, Ulu Cami başta olmak üzere tarihi açıdan büyük öneme sahip hanlar bölgesinde çıkabilecek büyük bir yangının yüzlerce yıllık tarihi mirasa onarılamaz derecede zarar verebileceği uyarısında bulundu. Yangının meydana geldiği hanın da büyük öneme sahip olduğunun altını çizen vatandaşlar, bu konuda daha dikkatli olunmasını istedi.

Han esnaflarından Hacı Şahin, Ulu Cami'nin bundan önce 3 büyük yangın ve bir deprem yaşadığının altını çizerek, "Ulu Cami, Türkiye dışında dünyada da tarihi miras açısından son derece önemli zenginliklerin başında geliyor. Bu nedenle daha Ulu Cami konusunda daha duyarlı olmamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

1399'da Yıldırım Beyazıd tarafından yaptırılan Bursa Ulu Cami'de yürütülen restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelindi. Bursa'da en çok ziyaret edilen mekanların başında gelen Ulu Cami'nin bitmek üzere olan restorasyonunun ardından şadırvanları da kapalı hale getirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*