Ulubatlı Hasan, memleketinde anıldı

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

İstanbul’un Fethi sırasında surlara ilk Türk sancağını diken Ulubatlı Hasan, memleketi Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Uluabat köyünde düzenlenen törenlerle anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul’un fethinin 553. yıldönümü kutlamaları kapsamında, Sütaş tarafından organize edilen ve köy stadyumunda gerçekleştirilen törenlere, Karacabey Kaymakamı Dursun Balaban, Belediye Başkanı Ergün Koç, AK Parti Bursa Milletvekili Şerif Birinç, CHP Bursa Milletvekili Mehmet Küçükaşık, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

Karacabey Kaymakamı Dursun Balaban, Uluabat köyünde yetişen bir kişinin Türk alemi ve İslamiyet için çok önemli olan bir anda sancağı surlara dikmesinin önemini ifade etti. Kaymakam Balan, geçmişte yaşanılan bu olayları unutmayarak her zaman güçlü ve birlik beraberlik içinde olunması gerektiğini kaydetti. Ülkeyi bölmek isteyenlere aman vermeyeceklerini işaret eden Balan, Türk milletinin her zaman güçlü olacağını vurguladı.

Programın organizatörü olan Sütaş Genel Müdür Yardımcısı Tarık Tezel, amaçlarının insanlığa ve Türkiye’ye hizmet etmiş olan şahsiyetlerin unutulmamasını sağlamak olduğunu belirterek, ”Ülkemize hizmet edenleri ne kadar yad etsek azdır.” dedi.

Konuşmaların ardından Ulubatlı Hasan’ı canlandıran bir kişi, temsili olarak surlara Türk Bayrağı’nı astı. Etkinlikler çerçevesinde İnegöl Mehter Takımı ve halk oyunları ekipleri de birer gösteri yaptı. Ayrıca Ulubatlı Hasan anısına Futbol turnuvası düzenlendi. Program sonunda Sütaş firması katılımcılara etli pilav ve ayran ikram etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious