Uluç'tan Cimbom analizi

Uluç'tan Cimbom analizi.12414
  • Giriş : 05.08.2008 / 08:22:00
  • Güncelleme : 05.08.2008 / 08:25:15

Usta kalem Hıncal Uluç Galatasaray'ın yeni transferlerini değerlendirdi. Uluç "Meira tamamen lüks. Kewell'ın ne yapacağı belli değil. De Sanctis'in Aykut ve Orkun'dan hangi üstün yanı var! Ferdi, Yaser ve Alparslan takıma giremez" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hıncal Uluç'un köşe yazısı;

Hakan'ın heykelini dikmek gibi bir niyeti yoktu. Polat kendisini eleştirilerden kurtarmak için rahatça salladı. Hakan, bugün G.Saray'da banko oynar

G.Saray'ın yeni transferleri arasında taraftarları tribüne çekecek bir futbolcu yok. Peki teknik, taktik, Futbol olarak var mı? O da yok

Meira tamamen lüks. Kewell'ın ne yapacağı belli değil. De Sanctis'in Aykut ve Orkun'dan hangi üstün yanı var! Ferdi, Yaser ve Alparslan takıma giremez

Galatasaray oynadığı 6 hazırlık maçında sadece 1 galibiyet aldı. O da amatör Homberg karşısında. 'Hazırlık maçlarının sonucu önemli değil' derler ama gidişat pek iyi görünmüyor. Galatasaray'ı beğenmedim.

Bazı gazetelere hayret ediyorum; Galatasaray'ın transferlerini çok akıllı, değerli buluyorlar. Şaşkınlıklar içindeyim. Profesyonel futbolda transfer iki şey için yapılır. 1- Takımdaki eksikleri, gedikleri gidermek. 2- Tribünleri ve televizyon başındaki seyirci sayısını artırmak. 1. transferin amacı tekniktir, 2. transferin amacı ekonomiktir. Bu ikisi bir arada olduğu zaman profesyonel Futbol olur. Şimdi bu sene Galatasaray'ın transferleri içinde taraftarı heyecanlandıracak, Ali Sami Yen Stadı'na koşturacak, 'Sezon öncesi muhakkak bilet alayım da şunu seyredeyim' dedirtecek, ekran başına çivileyecek birisi var mı? Yok.

MEİRA'YI KİM TANIYOR!

_Harry Kewell belki biraz ilgi çekmiş olabilir. Kendi ülkesi Avustralya'da ve yıllarca Futbol oynadığı İngiltere'de bile heyecan yaratmayan kimsenin umrunda olmayan bir adam. Kewell'ın Türkiye'ye transferi haber mi oldu İngiliz gazetelerine? Bana geliyor her gün gazeteler, daha bir tane haber okumadım. Kim gider Kewell'ı seyretmek için? O bakımdan yok. Böyle bir transfer yapmadı Galatasaray. Peki teknik, taktik, Futbol olarak yaptı mı? Hayır. Defansa Meira alındı!.. Galatasaray'ın sorunu olmayan tek yer stoper. Milli Takım'ın yedeği dahil, 3 stoperi Galatasaraylı. Servet, Emre Aşık ve Emre Güngör. Genç Murat ve Sinan da 'bu takımda her zaman oynayabiliriz' işaretini veriyorlar. Yani Galatasaray'ın stoper transfer etmesi tamamen lüks. Ha aldığın bu stoper, Popescu gibi biri olur, takımda beyin olur, olağanüstü bir Futbol değeri olur tamam, düşünürüz. Ama bu Portekizlinin adını Türkiye'ye gelene kadar bilen var mı, duyan var mı? Bir Popescu kafası var mı, yok!.. İkinci önemli transfer... Kewell... Ne yapacağı belli değil. Kendi takımında oynamıyor, yıllardan beri. Emre'nin bir başka türlüsü, sakat. Üstelik de onun oynayacağı yerde Galatasaray'ın transfere ihtiyacı yok. Bir tarafta Arda var, bir tarafta Hasan Şaş var, Ayhan var, Sabri, genç Aydın var. Kewell'a Galatasaray'ın nasıl ihtiyacı var birinin bana anlatması lazım. De Sanctis'in Aykut ve Orkun'dan üstün hangi yanı var. Dünya çapında bir kaleci mi? Kendi takımında yedek kalmış, topu topu 8 maça çıkmış. Sevilla dünya çapında bir takım değil. İspanya'nın ikinci grup takımlarından. Bu takımda 8 maç oynayabilmiş bir kaleci. O zaman Aykut'tan niye vazgeçiyorsun!.. Sen Aykut ve Orkun'dan vazgeçiyorsan eğer onun yerine koyacağın kalecinin çok iyi bir kaleci olması lazım. Cech gelir tamam. Ferdi'nin Galatasaray'a nasıl faydası olacak? Galatasaray'ın solunda Volkan, Hakan Balta var, Arda var. Sol bek, sol orta, sol forvet olarak. Ferdi bunların hangisinin yerine geçecek de oynayacak!.. Demek ki Ferdi iyi bir yedek olacak. İyi bir yedek de iyi bir transfer değil. Geleceğe yönelik bir transfer. Alparslan'ı bilmiyorum. Ümit Milli Takımı'nda Ümit Davala hocayken oynamış. Ümit Davala'nın seçimlerine saygı duyuyorum ama o da gelece yönelik bir transfer. Şu anda takıma girmesi de söz konusu değil, tribünlere seyirci getirmesi de mümkün değil. Ferdi gibi, Yaser gibi. O zaman bu transferler nasıl akılcı, nasıl güzel, nasıl başarılı oluyor?

SKİBBE'YE BIRAKMADI

_Galatasaray hazırlık maçlarında gol atmakta zorlandı. Oynanan 6 maçta Ümit ve Nonda'nın golü yok. Bir golcü takviyesi gerekiyor mu? 1860 Münih maçında Galatasaray'ın santrforu var mıydı? 10 kişi oynadı Galatasaray. Sen Hakan Şükür gibi ender bulunan bir adamı sorumsuzca gönderiyorsan ve yerine bir adam bulamıyorsan nasıl 'Ben iyi transfer yaptım, ben bu kulübü iyi yönetirim' diyebiliyorsun. Adnan Polat ve Adnan Sezgin'e bu soruyu soruyorum: Hakan Şükür'ü göndermenizde bir art niyet yoksa oynamak istediğini açık açık haykıran bu adamla ilgili kararı niye yeni hocanıza bırakmadınız? Niye Skibbe vermedi kararı? 'Hakan bana yaramaz' demedi de yangından mal kaçırır gibi Adnan Polat, "Heykelini dikeriz" yalanları arasında Hakan'ı gönderdi.

YEMEĞE ÇAĞIRMADI

_Hakan'ın heykelini dikeceklerini söylemesi blöf müydü? Heykelini dikmek gibi niyetleri yok. Adnan Polat kendisini eleştirilerden kurtarmaya uğraşıyor. Hakan'ın bu teklifi kabul etmeyeceğini adını bildiği gibi biliyor. Onun için rahatça salladı. Yüzüne bakmadı nitekim Hakan Şükür bu teklifin, üzerinde durmadı. Adamı Galatasaray'ın şampiyonluk yemeğine çağırmıyorsun "Bulamadık" diye; adamı Galatasaray'ın açılışına çağırmıyorsun, "Bulamadık" diye. Hakan Şükür'ü bulamıyor Galatasaray!.. Bu kadar aciz!..

FOTOMAÇ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*