Uludağ, yıkılıp yeniden yapılacak

Uludağ, yıkılıp yeniden yapılacak.9557
  • Giriş : 31.01.2008 / 12:17:00

Türkiye'nin en önemli kayak merkezi Uludağ'ın, yıkılarak yeniden inşaa edileceği bildirildi. Üstünlüğünü diğer kayak merkezlerine kaptıran Uludağ'ın, yeniden eski ihtişamlı günlerine dönebilmesi ve turizmde hak ettiği konuma gelebilmesi için gerekli çalış

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Uludağ'daki durumu "gece kondulaşma"ya benzetmesinin ardından, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun harekete geçtiği, oteller bölgesinin yıkılarak yeniden inşaa edilmesini kararlaştırdığı ortaya çıktı.

Ünlü kayak merkezinin alt yapı, yol, otopark, sağlık, arama-kurtarma, trafik güvenliği, çarpık yapılaşma, spor salonu eksikliği gibi temel sorunları bulunuyor. Sadece kış sporlarına yönelik çalışmaların yapılması, yaz sezonunda atıl kalması ya da kongre turizminden yeterince yararlanamaması gibi problemlerle boğuşan Uludağ, Başbakan Erdoğan'ın direktifiyle sorunlarından kurtarılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Uludağ'da yetkinin Orman Bakanlığı'ndan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmesi için uğraş vermişti. Bakan Çelik ayrıca, Oteller Bölgesi'nin turizm alanı ilan edilmesini sağlamak üzere milli parktan çıkarılması düzenlemelerine önderlik etmişti. Ancak tüm bu çalışmalar sonuçsuz kalmıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Uludağ'la ilgili açıklamalarının ardından ilgili kurumlar da harekete geçti. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun şubat ayında Bursa'ya geleceği ve Uludağ'ın sorunlarının çözümü için çalışma başlatacağı kaydedildi.

AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın'ın verdiği bilgiye göre, Uludağ'ın sorunlarının çözülmesi için çok ciddi bir çalışma yürütülüyor. Netleşmeyen çalışmada, Oteller Bölgesi'nin yıkılarak yeniden yapılması başta olmak üzere bir çok çözüm tartışılıyor.

Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GÜMTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Suphi Dilmen, Uludağ'ın en önemli sorununun altyapı ve pistler olduğunu belirtiyor. Dilmen, Oteller Bölgesi'nin yıkılarak yeniden yapılmasının mümkün olmadığı görüşünü dile getirirken, yıkılacaksa 14 tane kamu misafirhanesinin yıkılmasının daha doğru olacağını ifade ediyor.

Dilmen, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 2 ay önce Uludağ'ın iyileştirilmesi için çalışma başlattığını ve planlar yaptığını hatırlatarak, şöyle konuştu: "Ancak burdaki otellerin yıkılmasından ziyade pistlerin geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Buradaki oteller gecekondu değil. Hepsi de günün şartlarına göre inşa edilmiş, her yıl kendilerini yenileyen modern yapılardır. Bence Uludağ'a bir şey yapılacaksa, alt yapı ve kayak sorunları çözülmeli. Oteller Bölgesi'nin yıkılarak yeniden yapılmasının mümkün olmayacağını düşünüyorum. Eğer yıkılacaksa 14 tane misafirhane yıkılsın. Onlar otellerle ciddi rekabet içinde. O nedenle otellerin yıkılması kolay bir durum olmaz. Orada insanların hakları var."

Ağaoğlu Otel Murat Türker, Uludağ'ın sıkıntılarla boğuştuğunu ve artık kaldırmadığını dile getirdi. Oteller Bölgesi'nin yıkılarak yeniden yapılması dahil her türlü çözümün artık uygulanması gerektiğini vurgulayan Türker, "Uludağ yıllardan beri gündemde ama bir türlü, çözüme yönelik adım atılmadı. Uludağ'a el atılmasını en başta biz istiyoruz. Oteller Bölesi'nin yıkılması uygun görülüyorsa, bir an önce yıkılsın. Doğru düzgün hizmet alınacaksa yapılsın. Uludağ şu anda çok sıkıntılı."

YETKİ KARMAŞASINA SON VERİLECEK

Uludağ, gecede 5 bin kişilik konaklama kapasitesine sahip. Yılın 12 ayında hizmet verecek turizm merkezi olması hedefleniyor. Geçtiğimiz haftalarda bir fabrika açılışı için Bursa'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uludağ'ın yılın tamamında hizmet vereck turizm merkezi olması için özel bir çalışma yapılması talimatını vermişti.

Uludağ Birinci Gelişim Bölgesi'nde Çevre ve Orman, Bayındırlık ve İskan, Kültür ve Turizm bakanlıkları, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Tabiatı Koruma Kurulu yetkili olunca, yeni yatırımlar da sıkıntı yaşanıyor. Uludağ'da yetki karmaşasına son vermek amacıyla geçtiğimiz yıllarda bakanlıklar nezdinde protokoller imzalanarak, 'Beyaz Zirve'nin 'turizm merkezi' haline getirilmesi amaçlanmıştı.

Halen 14 kamu tesisinin bin 268 yatak kapasitesiyle hizmet verdiği Uludağ'da, otel işletmecileri bu tesislerin 49 yıllığına irtifak hakkının tesis edilerek özel sektöre devredilmesini istiyor.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Uludağ'ın sadece kış aylarında değil yılın 12 ayında hizmet verecek bir turizm merkezi haline dönüştürülmesi için harekete geçti. Türkiye'ye 2007 yılında 23 milyon 300 bin turist geldiğini, Bursa'ya ise sadece 100 bin turist geldiğini söyleyen Vali Harput, Uludağ'ın durumunu üç hafta önce bir fabrika açılışı için Bursa'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a açtı. Başbakan Erdoğan, öncelikle yetki karmaşasının giderilmesi ve Uludağ için yeni bir çalışma yapılması için Çevre ve Orman Bakanlığı'na talimat verdi.

Bursa'nın saniyideki gelişmişliğinin yanı sıra tarih, kültür, termal ve turizm şehri olmasına rağmen yeterli sayıda turist çekemediğini belirten Vali Harput; "Türkiye'ye 2007 yılında 23 milyon 300 bin turist geldi. Bursamıza maalesef 400 bini yerli 500 binden biraz fazla yabancı turist geldi. Oysa Bursamız termal kenti, Uludağ gibi bir güzelliğe, farklılığa sahip. uludağ için tarihi bir karar aşamasındayız. Başbakanımızla konuyu görüştüm. Uludağ'daki mevcut ıslah edilebilecek olanlar ıslah edilecek. Çalışmalar sürüyor, çok kısa sürede uludağ için tarihi bir karar vereceğiz. Sadece kış aylarında değil yılın 12 ayında hizmet verebilecek bir turizm merkezi olmasını hedefliyoruz. Tabii bölgedeki tesisler birçok sıkıntıya rağmen yıllardır hizmet veriyor. Bursa'nın bu turizm pastasından nasibini alması lazım. Hedeflerimiz arasında Uludağ'da uluslararası alanda bir çok organizasyon düzenlemek de var. Ayrıca Bursa'daki termal kaynakları da Maden Teknik Arama'dan (MTA) gelen uzmanlarla birlikte ele alıyoruz. Afyon bile termal konaklama açısından Bursa'dan daha ileriye gitmiş. Bu durum bizi üzüyor, termal kaynakların sondajını yeniden ele alacağız. Bursa'nın Uludağ ve termal turizmine hareket katılmasıyla şehrimiz turizm pastasından nasibini alacaktır" dedi.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious