Uludağ kara hasret

Uludağ kara hasret.7771
  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin önde gelen kış turizm merkezlerinden Uludağ'da, eskiden erken yağan karla yüzleri gülmeye alışık işletmeciler, 3 yıldır kar özlemi yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hava sıcaklığının bu yıl da mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle kasım ayı başında kalınlığı 70 santime ulaşan kar erirken, 15 Aralık olan sezon açılışı da kar durumuna göre 20-25 Aralıka ertelendi.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, normal kış sezonunun 15 Aralık-15 Mart olduğu ''Beyaz cennet''te, önceki yıllarda erken yağan kar ve kar kalınlığının kayak yapmaya uygun hale gelmesiyle çoğu kez sezon erken açılıyordu.

Bölgede 3 yıl öncesine kadar sezonun erken açılması, 3 aylık kış sezonunda faaliyet gösteren işletmecilerin yüzünü güldürürken, son üç yılda kar yağışının gecikmesi, sezonun açılışını da olumsuz etkiliyor.

En son 2003 yılında Ramazan Bayramı tatilinin de etkisiyle sezonu kasım ayında açan Uludağ'da, yılbaşında 1 metreyi bulan kar kalınlığı, hem işletmecileri hem tatilcileri memnun etti.

Sonraki 2 yıl aralık ayında havanın ılık seyretmesi nedeniyle sezon zamanında açılsa da yılbaşında Uludağ'ı tercih eden tatilciler sadece 45 santim kalınlığında karın olduğu bölgede yeni yıla ''merhaba'' dediler.

Bu yıl ise 17 Ekim'de ilk karın düştüğü, kasım ayı başında kar kalınlığının 70 santime ulaştığı Uludağ'da, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve 15 günden beri yağış olmaması nedeniyle kar eridi.

ULUDAĞ'IN SERMAYESİ KAR

Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GÜMTOB) Başkanı Işık Uğurtuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işletmelerin sezon öncesi son hazırlıklarını yaptığını söyledi.

Kar olmaması nedeniyle 15 Aralık olarak planlanan sezon açılışının 20-25 Aralık tarihine ertelendiğini belirten Uğurtuğ, şöyle konuştu:

''Uludağ'ın sermayesi kar. Önceki yıllarda sezonun erken açılmasıyla işletmecilerimizin karı artıyordu. Ama bu yıl Kurban Bayramı ve yılbaşı tatilini Uludağ'da geçirmeyi düşünenlerin, yerde kar olmaması nedeniyle rezervasyonlarını Antalya gibi sıcak yerlere kaydırmasından korkuyoruz.''

Uğurtuğ, kayak pistlerinin, yeterli kar yağmaması durumunda suni karlama sistemiyle kayak yapmaya elverişli hale getirilebileceğine işaret ederek, ''Fakat biz yine de karın bir an önce yağmasını bekliyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious