Uludağ kara kavuştu

Uludağ kara kavuştu.7771
  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ, 25 gündür hasret kaldığı kara yeniden kavuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 17 Ekimde ilk karın düştüğü, kasım ayı ortalarında kar kalınlığının 70 santimetreye ulaştığı ''beyaz cennet''te, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıkması nedeniyle 25 gün önce eriyen kar, bu sabah yeniden yüzünü gösterdi.

Bölgede gece saatlerinde karla karışık yağmur olarak başlayan yağışın sabah saatlerinde kara dönüşmesiyle pistler beyaza büründü.

Yetkililer, kar kalınlığının 2-3 santimetre, hava sıcaklığının ''0'' derece olarak ölçüldüğü bölgede, kar yağışının yarın da devam edeceğini, öğleden sonra azalmaya başlayacak sıcaklığın da hafta sonuna kadar eksi 5-7 dereceye kadar düşmesinin ve ''havanın sertleşmesinin'' beklendiğini bildirdiler.

Uludağ'daki otellerin işletmecileri de, yağan karın kendileri için ''müjde'' olduğunu, yağış sayesinde yılbaşı ve Kurban Bayramı rezervasyonlarının artacağını kaydettiler.

Bayram ve yeni yıl için rezervasyon yaptırmak için tesisleri ve acenteleri arayan tatilcilerin çoğunun dağda kar olmadığını öğrenince rezervasyon yaptırmaktan vazgeçtiğini anlatan işletmeciler, ''Yağan kar bizim için altın değerinde'' diye konuştular.

Grand Yazıcı Oteli yetkilileri de, yağışın bu şekilde devam etmesi halinde pistlerin yarın öğleden sonra kayak için elverişli hale gelebileceğini belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious