Uludağ Üniversitesi sandık başında

Uludağ Üniversitesi sandık başında.13207
  • Giriş : 19.06.2008 / 13:10:00

Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) mensupları, rektör adaylarını belirlemek için sandık başına gidiyor. Seçime giren 8 aday adayından 5'i yine Tıp Fakültesi öğretim üyesi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rektörlük binasında yapılan seçime geçilmesi için 376 seçmen öğretim üyesinin salonda bulunması gerekirken, seçim salonuna ilk etapta toplam 382 öğretim üyesi geldi. Rektör adaylarını belirleme seçiminde toplam 750 öğretim üyesi oy kullanacak.

Gerekli sayının tamamlanmasından sonra 09.30 itibari ile seçime geçildi. UÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran'ın açılış konuşmasından sonra öğretim üyeleri sandık kurullarını seçti. 2 sandık kurulu oluşturulurken, soyadı sırası ile birinci sandıkta A-İ harfleri arısındaki öğretim üyeleri, ikinci sandıkta ise K ve Z harfleri arasındakiler oy kullanmaya başladı. İmza karşılığı oy kullanmaya başlayan öğretim üyeleri birleşik oy pusulası şeklinde hazırlanan oy pusulalarını gizli bölmede seçim yerinde hazırlanan özel kalemlerle tercihlerini belirleyip imza karşılığı oylarını kullandı. Oy pusulalarını tek pip kalemler çarpı işareti yaparak oylarını kullanan seçmenler, daha sonra salondan ayrıldı.

Seçim saat 16.00'da sona erecek. Bu saatten sonra sandıklar açılıp oylar sayılacak. Saat 17.00'da seçimin sonucunun tamamen belli olacağı sanılırken, yarın ise seçim sonuçlarına göre en çok oyu alan 6 adayın ismi YÖK'e gönderilecek. YÖK'te yapılacak değerlendirme sonrasında ise seçilecek 3 kişi Cumhurbaşkanına gönderilecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Temmuz ayı ortalarında UÜ'nün yeni rektörünü ataması bekleniyor. UÜ'de rektör devir işlemleri ise 08. Ağustos 2008 tarihinde yapılacak.

Seçim açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, "Benim gideceğimi bildikleri için kürsümü bile kaldırmışlar, ben de artık konuşmamı merdivende yaparım" şeklindeki esprisi ile konuşmasına başladı. Rektör Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, seçimde herhangi bir spekülasyon yaşanmaması için YÖK'ten aldıkları izin ile birleşik oy pusulası uyguladıklarını belirtti. Seçimin hayırlı olmasını dileyen Rektör Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, demokratik bir seçim süreci yaşandığını sözlerine ekledi.

Rektör adaylarını belirme seçiminde Rektör Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran'ın eşi Prof. Dr. Merih Yurtkuran, Prof. Dr. Mete Cengiz, Prof. Dr. Mahmut Yavuz, Prof. Dr. Ali Sürmen, Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu, Prof. Dr. Oktay Gözü, Prof. Dr. İbrahim Kanyılmaz ve Prof. Dr. Rıfat Alpay yarışacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious